Na jaki kredyt konsolidacyjny się zdecydować?

Na jaki kredyt konsolidacyjny się zdecydować?

Kredyt konsolidacyjny

Bardzo wiele osób spłaca kilka kredytów i pożyczek jednocześnie. Nie jest to szczególnie wygodne rozwiązanie, ponieważ przy różnych wysokościach rat i ich odbiorcach łatwo o pomyłkę. Spóźnienie się z zapłatą nawet jednej raty na czas może być tragiczne w skutkach z powodu naliczania się w takich sytuacjach wysokich odsetek. W takim wypadku rozważyć można zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego na spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem, który zaciąga się w celu pokrycia jego kwotą istniejących zadłużeń. Redukuje to kilka bądź kilkanaście rat o różnym oprocentowaniu do jednej, niższej niż ich suma. Jest to możliwe dlatego, że kredyt konsolidacyjny zazwyczaj rozkłada się na dużą ilość rat. Kwoty kredytu nie otrzymuje się bezpośrednio od banku – on sam dba o pokrycie nią wszystkich zadłużeń. Przyznanie tego typu kredytu przez bank nie jest jednak jedynie formalnością. W przeciwieństwie do pożyczek konsolidacyjnych, których udzielają różne instytucje pozabankowe, banki sprawdzają zdolność kredytową i historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Oznacza to, że nie każdy taki kredyt konsolidacyjny otrzyma, zwłaszcza jeśli w przeszłości miał problemy ze spłacaniem rat. Pozytywem jest, że można go przeznaczyć na spłatę szerokiej gamy zobowiązań: nie tylko różnego typu kredytów i pożyczek, ale też na przykład kart kredytowych. Pozwala to na uproszczenie całego procesu spłaty wszystkich swoich zadłużeń i odciążenie domowego budżetu mniejszymi comiesięcznymi ratami.

Na jaki kredyt konsolidacyjny się zdecydować?

Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy dokładnie ją przeczytać i upewnić się, że wszystko zgadza się z wcześniejszymi ustaleniami. Szczególnie powinno się zwrócić uwagę na oprocentowanie kredytu, a także ilość i kwotę rat. Nie bez znaczenia jest także obecność jakichkolwiek dodatkowych opłat i prowizji. Może się okazać, że miesięczna rata jest tylko niewiele mniejsza, a okres kredytu znacznie dłuższy. W tym wypadku kredyt konsolidacyjny jest po prostu nieopłacalny. Dobrym pomysłem jest zapoznanie się szczegółowo z ofertami jak największej ilości banków, aby porównać je i wybrać taką, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Kredyt konsolidacyjny może być doskonałym rozwiązaniem na uwolnienie się od długów dla osób, które obecnie spłacają dużą ilość pożyczek i kredytów. Zawsze trzeba jednak w sprawach finansowych zachować jak największą ostrożność i dokładnie przeanalizować to, co się podpisuje. Niestety ten typ kredytu nie będzie dostępny dla każdego, jako że banki udzielają go bardzo selektywnie. Warto dowiedzieć się o tym produkcie bankowym więcej – pomoże w tym strona autora.