Pożyczka na spłatę ZUS – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Pożyczka na spłatę ZUS – na co zwrócić uwagę przy wyborze? 

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej związane jest z wieloma wyzwaniami. Kluczowe jest nie tylko dbanie o klienta, jakość usług lub produktów, ale także regulowanie zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego i ZUS-u. To jednak często stanowi niemały problem. Co zrobić, gdy należności zmienią się w zaległości? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki na spłatę ZUS-u. 

Czym wyróżnia się pożyczka na spłatę ZUS? 

Pożyczka na spłatę ZUS to specjalne rozwiązanie skierowane do firm, które mają zaległości względem tego urzędu. Zobowiązanie to pozwala na szybką regulację zadłużeń zarówno wobec ZUS-u, jak i Urzędu Skarbowego. Co ważne, pożyczka ta przyjmuje dwie formy – na dowolny cel, lub celową. W pierwszym przypadku uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel, na przykład spłatę zadłużenia wobec ZUS-u, ale także inwestycje, lub inne bieżące wydatki. Z kolei środki z pożyczki celowej na spłatę ZUS-u możemy tylko i wyłącznie przeznaczyć na spłatę długu. Warto wiedzieć, że w obu przypadkach produkty są dostępne w ofercie firm pożyczkowych. Banki niechętnie udzielają zobowiązań firmom, które mają na swoim koncie zadłużenia. W efekcie znacznie prościej jest zaciągnąć takie zobowiązanie w instytucjach pozabankowych, które nie podchodzą aż tak rygorystycznie do weryfikacji pożyczkobiorców.

Jak ubiegać się o pożyczkę na spłatę ZUS-u? 

Aby ubiegać się o finansowanie, przede wszystkim musimy złożyć odpowiedni wniosek oraz wymagane przez pożyczkodawcę dokumenty. Formularz o pożyczkę najczęściej możemy znaleźć na stronie wybranej instytucji pozabankowej. We wniosku musimy podać wszystkie dane firmy (nazwę, adres siedziby, numer NIP i REGON, dane kontaktowe), a także udzielić informacji na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Dodatkowo pożyczkodawca może wymagać dołączenia dokumentów finansowych w postaci np.:

  • deklaracji  podatkowych na koniec poprzedniego roku,
  • wyciąg z Książki Przychodów i Rozchodów,
  • ostatnie sprawozdanie finansowe (bilans, rachunek zysków i strat).

Co ważne, niektórzy pożyczkodawcy wymagają także dokumentów rejestrowych firmy, a więc np. zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (zwykle wystarczy wydruk z bazy CEIDG), zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON itp. Warto więc sprawdzić dokładne wymagania na stronie instytucji pożyczkowej. Ułatwieniem jest jednak fakt, że cały proces składania wniosku oraz finansowania może odbywać się online, bez wychodzenia z domu.