Muzyka lat 80., czyli złota era disco

Muzyka lat 80., czyli złota era disco

Lata 80. – jedni kojarzą je z protestami robotniczymi Solidarności, inni z postępem technologicznym i wynalezieniem pierwszego, osobistego komputera. A fani muzyki? Z niepowtarzalnymi występami ówczesnych artystów, którzy na zawsze odmienili losy światowej muzyki.

Michael Jackson, Madonna, zespół Queen, Abba, czy Metallica przeżywały wówczas swoje złote lata. Pojawiające się wtedy muzyczne innowacje zawładnęły publicznością, która miała wówczas także okazję do wysłuchania utworów debiutujących wtedy wykonawców, praktycznie bez wychodzenia z domu. Tak zwana złota era disco, czyli muzyka lata 80., to czas, gdy na świecie narodziły się nowe gatunki muzyki, nowe style i wspomniani już artyści, których utwory do dnia dzisiejszego jednoczą pokolenia.

Muzyka lata 80. – ponadczasowe utwory pokochane przez miliony

Nie od dziś wiadomo, że muzyka to forma sztuki, której dźwięki na różne sposoby łączą w sobie skryte emocje słuchaczy, ich historie, a także niespełnione i spełnione marzenia czy plany. Doskonale znana do dnia dzisiejszego muzyka lat 80. stała się ważną częścią ówczesnej amerykańskiej kultury, która jest kluczowym wyznacznikiem ważnym zmian. Niemal już pół wieku temu na scenie muzyki królował ostry rock, pop i dance, przy których ciężko było wystać obojętnie.

Największe przeboje wpływowych i znanych do dziś artystów, jak np. Michael Jackson, czy Madonna królują na każdej współczesnej domówce, weselu, czy klubie. Stara, dobra klasyka łączy pokolenia, które pokochały zmiany. Jakie ponadczasowe utwory kochamy najbardziej? Oto lista:

  1.   Modern Talking – “You’re My Heart, You’re My Soul”;
  2.   Queen – “Crazy Little Thing Called Love”;
  3.   Abba – “Gimme! Gimme! Gimme!”;
  4.   Kylie Minogue – “I Should Be So Lucky”;
  5.   Michael Sembello – “Maniac”;
  6.   Madonna – “Material Girl”;
  7.   Michael Jackson – „Billie Jean”;
  8.   Blondie – “Call me”;
  9.   A-ha – “Take On Me”;
  10.   Whitney Houston – “I Wanna Dance With Somebody”.

Utwory do dnia dzisiejszego cieszą się milionowymi wyświetleniami i chętną słuchalnością m.in. na antenie radiowej, czy współczesnych platformach muzycznych.

Co jeszcze wyróżnia muzyczne lata 80.?

W historii muzyki lata 80. zapisały się także jako pierwsza dekada, która została całkowicie zdigitalizowana. Publiczność po raz pierwszy miała okazję do zakupu urządzeń służących do odtwarzania muzyki ulubionych i popularnych na skalę światową wykonawców.

Istotne zmiany nastąpiły również w niektórych gatunkach muzycznych. Ówczesny rap i jazz poddano próbie połączenie. Muzyka lata 80. zatem także czasem eksperymentów, podczas których intensywny rozwój przeżył także popularny w ostatnich latach 70. XX wieku hip-hop. 

Bogata muzyka lat 80. stała się również inspiracją dla wielu współczesnych artystów, którzy tworzą na jej podstawie tzw. covery, które są słuchane z sentymentu i ciekawości przez rzesze fanów muzyki z lat 80.