Modele BIM – co warto o nich wiedzieć?

Modele BIM – co warto o nich wiedzieć?

Technologia BIM cieszy się w budownictwie i architekturze coraz większą popularnością. Nic dziwnego – w końcu stanowi ogromne ułatwienie dla projektantów, firm wykonawczych i inwestorów. Ważną częścią tego innowacyjnego narzędzia są modele BIM. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na ich temat.

Modele BIM – co warto o nich wiedzieć?

Udostępnianie wszelkich informacji dotyczących danego przedsięwzięcia może być uciążliwym procesem, jeśli uczestniczy w nim wiele różnorodnych podmiotów. Wszelkie aktualizacje na temat projektów oraz nanoszone zmiany to coś, o czym każdy z nich powinien wiedzieć. Z pomocą w tym zakresie przychodzi technologia BIM, czyli modelowanie informacji o budynku. Jednym z elementów, które możemy sprawdzić za pośrednictwem takiego źródła wiedzy na temat przedsięwzięcia, są modele BIM. Określenia tego używa się w stosunku do cyfrowych wizualizacji rzeczywistych produktów, elementów wyposażenia, a także materiałów budowlanych przewidzianych w danych projekcie przez architektów. Jaką wiedzę dają nam modele BIM i dlaczego warto z nich korzystać? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Co zawierają modele BIM?

Model BIM to przede wszystkim połączenie modelu 3D wraz z metadanymi dotyczącymi określonego produktu. Oznacza to więc, że producent jest w stanie pokazać uczestnikom przedsięwzięcia oferowane produkty w formie wizualnej. Oprócz tego do modelu 3D dołączone są określone dane. W ten sposób możemy dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonany jest produkt oraz jaki jest numer modelu. Model BIM to również instrukcja montażu i informacje dotyczące eksploatacji, konsumpcji energii i śladu węglowego. Modele BIM pozwalają więc na zapoznanie się z pełną dokumentacją dotyczącą danego wyposażenia czy materiału budowlanego.

Zalety korzystania z modeli BIM

Jakie są zalety wykorzystania modeli BIM w trakcie tworzenia projektu przedsięwzięcia? Przede wszystkim możliwość szybkiego wglądu do istotnych danych dotyczących wykorzystywanych w danym przypadku produktów. Modele BIM to również bardzo duża korzyść dla producenta. Udostępniając swoje produkty w formie takich modeli, może przyczynić się w dużym stopniu do zwiększenia widoczności firmy. Modele BIM stają się więc produktem sprzedażowym oraz wspaniałym narzędziem marketingowym. Projektanci i architekci posiadający łatwy dostęp do takich modeli, mogą w prosty sposób zastosować je w projekcie. Dzięki temu producent może spotęgować ilość generowanych zamówień. Tworzenie modeli BIM jest jednym z czynników, które pomagają wyróżnić się na tle konkurencji.

Dodaj komentarz