Kredyt a pożyczka – czym różnią się od siebie te produkty finansowe?

Kredyt a pożyczka – czym różnią się od siebie te produkty finansowe?

Kredyt i pożyczka to słowa, których klienci banku często używają ze sobą zamiennie. Mimo że mogłoby się wydawać, że są to te same produkty, to warto wiedzieć, że nie do końca tak jest i między kredytem a pożyczką występują pewne różnice. Zobacz, czym jest pożyczka gotówkowa, a czym kredyt gotówkowy i w jakich sytuacjach można skorzystać z obu tych zobowiązań.

Jaka jest różnica między kredytem a pożyczką?

Główną różnicę między tymi produktami stanowi podstawa prawna. Kredyt udzielany jest na podstawie Prawa bankowego wyłącznie przez instytucje bankowe, a podstawą prawną udzielania pożyczek jest z kolei Kodeks cywilny. Co ciekawe pożyczek mogą udzielać nie tylko banki i firmy pożyczkowe, ale także osoby prywatne. Jest to jednak niejedyna różnica między tymi zobowiązaniami. Różnicę, którą mogą odczuć klienci instytucji finansowych stanowi także koszt obu tych produktów.

Koszty

Umowa kredytu jest umową odpłatną, co oznacza, że kredytobiorca musi liczyć się z tym, że za udzielenie zobowiązania będzie musiał zapłacić. Zazwyczaj odbywa się do w formie prowizji i odsetek kredytowych. W przypadku pożyczek umowa może, lecz nie musi być odpłatna. Darmowe pożyczki występują jednak głównie w rodzinie, w prywatnych instytucjach wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które zazwyczaj są większe niż w przypadku kredytu.

Trzeba jednak przy tym wspomnieć o tym, że w banku możemy liczyć na wyższe kwoty zobowiązań. Nawet do kilkuset tysięcy dla osób prywatnych. W przypadku pożyczek w prywatnych firmach nie jest to raczej możliwe, ponieważ takie instytucje specjalizują się w udzielaniu niewielkich kwot na krótki czas – najczęściej do 3 miesięcy. Jeśli więc zależy Ci na wyższej kwocie zobowiązania, to wizyta w banku będzie nieunikniona.

Czas

Różnicą, którą łatwo jest zauważyć między kredytem, a pożyczką https://habzafinanse.com.pl/pozyczka-gotowkowa/ jest też czas trwania procedury przyznawania pieniędzy. Pożyczkę można otrzymać nawet w kilkanaście minut od złożenia wniosku, a proces udzielania kredytu może trwać nawet kilka dni. W przypadku kredytów hipotecznych czas ten wydłuża się nawet do kilku tygodni.

Wiąże się to z tym, że firmy pożyczkowe podchodzą do kwestii oceny zdolności kredytowej swoich klientów nieco bardziej liberalnie niż banki. Weryfikacja w banku może potrwać dłużej ze względu na konieczność sprawdzenia zdolności i historii kredytowej. Często również zdarza się tak, że klienci banku muszą dostarczyć zaświadczenie od pracodawcy o dochodach.