Kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności – czy to w ogóle możliwe?

Wiele osób, zwłaszcza młodych i przedsiębiorczych, wpada na świetne pomysły na stworzenie innowacyjnej, konkurencyjnej firmy wprowadzającej na rynek bardzo atrakcyjne rozwiązania. Niestety, niektórzy nigdy nie decydują się na zarejestrowanie własnej firmy i zrezygnowanie z etatu w korporacji, ponieważ nie dysponują odpowiednimi funduszami. Rozpoczęcie działalności biznesowej nierozerwalnie wiąże się z ponoszeniem kosztów, związanych nie tylko z opłatami sądowymi i administracyjnymi.

Na samym początku trzeba wynająć biura, zorganizować materiały do pracy i nierzadko zapłacić kontrahentom czy podwykonawcom. Dla znacznej części początkujących biznesmenów opłacenie wszystkich tych kwot z własnych oszczędności wydaje się niemożliwe. Na całe szczęście zawsze można skorzystać z pomocy oferowanej przez bank.

Kredyt dla firm a staż

Do niedawna, aby przedsiębiorstwo mogło zaciągnąć kredyt, musiało funkcjonować na rynku przez co najmniej sześć miesięcy, a najlepiej przez cały rok, a właściciel miał obowiązek przedłożyć bankowi sprawozdanie podatkowe. Obecnie coraz więcej instytucji udzielających pożyczek podejmuje współpracę także z zupełnie początkującymi przedsiębiorcami, którzy dopiero niedawno zarejestrowali swój biznes i nie osiągają jeszcze żadnych przychodów. Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności?

Konkretny plan działania

Jeżeli chce się uzyskać pomoc finansową od banku, jeszcze przed złożeniem wizyty w jego oddziale, warto dowiedzieć się, jakie działania podjąć, by zwiększyć swoje szanse na to, że otrzyma się kredyt dla firm na start. Fakt, że dane przedsiębiorstwo tak naprawdę nie rozpoczęło na dobre działalności, nie zwalnia jego właściciela z obowiązku skompletowania szeregu dokumentów i zaświadczeń. Na samym początku warto stworzyć dokładny i interesujący biznesplan, który przekona pracownika banku, że dana firma ma szansę na uzyskiwanie w najbliższej przyszłości zysków.

W Internecie dostępnych jest wiele poradników dotyczących tego, w jaki sposób skonstruować taki plan. Jeżeli jednak ktoś nie czuje się na siłach, by uporządkować swoje myśli na papierze, nic straconego. W takiej sytuacji zawsze można skorzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się konstruowaniem tego rodzaju formularzy. Warto także skonsultować się np. z księgową, która oceni, czy wszystkie wyliczenia zawarte w biznesplanie są prawidłowe. W następnej kolejności należy zastanowić się, o jaką konkretnie kwotę chce się ubiegać w banku. Po ustaleniu tego trzeba zadbać także o swoją zdolność kredytową.

Bank sprawdza ją w taki sam sposób jak przy udzielaniu np. kredytów hipotecznych czy pożyczek konsumenckich. W szczególności warto zadbać o uregulowanie swoich dotychczasowych zobowiązań finansowych. Kiedy już posiada się tę dwie najważniejsze informacje, można zacząć szukać interesującej oferty. Jeszcze kilkanaście lat temu kredyt dla firm na start był udzielany tylko przez kilka podmiotów, obecnie ten produkt finansowy staje się jednak coraz bardziej popularny.