Mieszkaniec stolicy – jakimi nieruchomościami jest zainteresowany? Profil kupującego

Warszawski rynek nieruchomości jest zróżnicowany, a to powoduje, że trudno jednoznacznie określić profil nabywcy. Jakie mieszkania interesują mieszkańców stolicy?

Segmenty nieruchomości na warszawskim rynku

W Polsce warszawski rynek nieruchomości jest zarazem największy i najbardziej różnorodny. Klienci poszukujący dla siebie mieszkania mogą zdecydować się na:

  • Mieszkania o podstawowym standardzie. Charakterystyczna jest dla nich lokalizacja na obrzeżach miasta, niewielka powierzchnia części wspólnych i użycie tańszych materiałów wykończeniowych. Takie oferty mieszkań na sprzedaż w Warszawie to ok. 75 proc. wszystkich dostępnych propozycji.
  • Mieszkania o podwyższonym standardzie. Z reguły są one zlokalizowane w atrakcyjnych punktach miasta, dzięki czemu dojazd np. do zakładów pracy nie jest utrudniony. Mieszkańcy mają do dyspozycji m.in. windę, parking podziemny i tarasy lub balkony – w zależności od obiektu.
  • Apartamenty standardowe. Wyróżniają się oryginalną architekturą, ponadnormatywną powierzchnią lokali i zapewniają mieszkańcom prywatność. W większości budynków znajdują się dodatkowe udogodnienia, np. siłownia czy strefa SPA, z których jednak często mogą korzystać również osoby z zewnątrz.
  • Apartamenty luksusowe. Stanowią zaledwie 1 proc. wszystkich realizowanych na terenie Warszawy inwestycji. Luksusowe apartamenty powstają jedynie w prestiżowych lokalizacjach, a do ich budowy używa się wyłącznie szlachetnych materiałów wykończeniowych. Wyróżnia je m.in. całodobowa ochrona czy concierge.

Taki przekrój nieruchomości mieszkalnych powoduje, że w Warszawie nieruchomość dla siebie znajdą zarówno osoby poszukujące tańszego lokum w dzielnicach oddalonych od Śródmieścia, jak i osoby zainteresowane luksusowym mieszkaniem w ścisłym centrum.

Kto kupuje mieszkania w Warszawie? Profil kupującego

Mieszkania w Warszawie kupują zarówno osoby zainteresowane zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych, jak i inwestorzy. Pierwsza grupa to głównie konsumenci w wieku od 30 do 40 lat – kupujących w wieku od 20 do 30 i powyżej 40 lat jest zdecydowanie mniej. Z uwagi na aktywność zawodową nabywcy Ci poszukują mieszkań położonych w pobliżu firm i zakładów pracy. Interesuje ich bogata oferta edukacyjna i dostęp do infrastruktury osiedlowej.

Warszawski rynek nieruchomości jest atrakcyjny także dla inwestorów. Powodem jest duże zapotrzebowanie na lokale do wynajęcia. Co roku do stolicy Polski przyjeżdżają studenci oraz osoby poszukujące pracy – osoby te są zainteresowane wynajmem mieszkania lub pokoju. Kwitnie też rynek najmu krótkoterminowego, a to ze względu na turystów, biznesmenów i pracowników w podróży służbowej. W rezultacie wiele z kupionych mieszkań (zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego) zostaje dostosowanych do celów zarobkowych.

Kupujący w Warszawie zainteresowani są głównie lokalami zlokalizowanymi w dzielnicach centralnych. Popularnością – poza Śródmieściem – cieszy się też Mokotów, Ochota, Wola i Praga Południe. Głównym powodem jest dobry dojazd do centrum miasta oraz możliwość prowadzenia pożądanego stylu życia.

Dodaj komentarz