Ach, te paznokcie!

Ach, te paznokcie!

Paznokcie, podobnie jak nasze włosy, są przydatkiem skóry. Co to właściwie oznacza? Są po prostu wytworem naskórka, który jest zbudowany z komórek, ułożonych w sposób dachówkowy, a dodatkowo – wypełniony keratyną. Powszechnie uznaje się, że paznokcie rosną nam przeciętnie 1 mm na tydzień. Oczywiście, warto mieć na uwadze fakt, że tempo wzrostu uwarunkowane jest wiekiem, dietą danej osoby, ale również porą roku.
Jak zbudowany jest paznokieć?
Każdy paznokieć posiada: swoją macierz, łożysko, blaszkę oraz tkankę około paznokciową. Stanowią one ochronę przed szkodliwymi działaniami czynników zewnętrznych, mechanicznych. Paznokieć zbudowany jest z płytki paznokciowej, która nie zawiera żadnych naczyń krwionośnych, nerwów – spoczywa na łożysku. Ponadto, oprócz płytki paznokciowej, mamy jeszcze korzeń, który jest fundamentem każdego paznokcia i zaczyna się od macierzy, która z kolei należy do części łożyska. Znajduje się ona pod wałem paznokciowym. To, co ją wyróżnia, to przede wszystkim: silne unerwienie i unaczynienie. Dlatego też twierdzi się, że jest najważniejszą i najwrażliwszą częścią paznokcia. Każde jej uszkodzenie może powodować defekty płytki paznokcia. Wcześniej wspomniane łożysko znajduje się poniżej płytki paznokciowej i jest bardzo dobrze unaczynione i unerwione. Składa się z komórek podścieliska łącznotkankowego. Dalej mamy łąkotkę, inaczej nazywaną przejściem pomiędzy płytką paznokcia a macierzą. Uważa się ją za bardzo wrażliwą cześć paznokcia. Pozostaje lekko wzniesiona nad pozostałą częścią płytki paznokcia. Oprócz tego, do budowy paznokcia można jeszcze zaliczyć: wolny brzeg – czyli część płytki paznokcia, która wystaje ponad opuszek palca, wały paznokciowe – inaczej zwane ścianami paznokcia, które są fałdami skóry wystającymi po bokach płytki paznokciowej oraz obrąbek naskórkowy, zwany po prostu skórką. Zaliczany jest do naturalnych fałdów z grzbietu palca.
Jak rosną paznokcie?
Warto wiedzieć, że średni wzrost naturalny paznokcia wynosi 05-1, 2 mm tygodniowo, dobowy natomiast – 0, 12 mm. Jak wykazują badania, paznokcie u rąk rosną ok. dwóch razy szybciej niż u nóg. U dzieci oraz osób starszych wzrost paznokci jest zwykle wolniejszy. Przyjmuje się, że odrost paznokci może trwać nawet do 150 dni (u rąk), natomiast u nóg – 2 razy dłużej. Sam wzrost paznokcia zaczyna się w macierzy. To właśnie tam wytwarzane są nowe komórki, które zastępują starsze i wypychają je wręcz na zewnątrz. Paznokcie, które możemy zauważyć u siebie gołym okiem, zbudowane są z martwych komórek, dlatego też nie boli nas ich obcinanie. U nasady samego paznokcia możemy zaobserwować coś w rodzaju półksiężyca – to obłoczek, który należy do części macierzy. Dalej możemy zaobserwować płytkę paznokcia aż wreszcie – na samym końcu wolny brzeg paznokcia, który obcinamy.
Warto pamiętać również o tym, ze wzrost paznokci nie wygląda tak samo u każdego palca. U osób z prawostronną lateralizacją paznokieć na prawym kciuku rośnie znacznie szybciej niż na lewym. W przypadku osób leworęcznych – jest odwrotnie. Co może sprzyjać szybszemu wzrostowi paznokci? Z pewnością wyższa temperatura. Także – czekamy do lata!