Wózki widłowe – jakie parametry mają znaczenie? 

Trudno dziś sobie wyobrazić pracę na magazynie bez użycia wózka widłowego. Wózki widłowe służą do przewożenia ciężkich przedmiotów, np. paczek. Są ułatwieniem w rozładowywaniu towarów, załadowywaniu i przewożeniu ich z jednego magazynu na drugi. Funkcjonowanie sektora magazynowego lub produkcyjnego byłoby bez wózków widłowych niemożliwe. Jakie parametry mają znaczenie przy wyborze wózka widłowego? 

Wózki widłowe – system napędowy

Wózki widłowe mogą być napędzane na trzy różne systemy. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wózkami widłowymi wyposażonymi w silniki wysokoprężne. Do ich napędzania wykorzystuje się olej napędowy. Tego rodzaju wózki wykorzystuje się do pracy na zewnątrz, ponieważ emitują one spaliny. Za to sprzęt wyróżnia się większą mocą, zarówno udźwigu, jak i napędową. 

Drugą opcją są wózki napędzane na gaz i trzecie rozwiązanie – wózki widłowe elektryczne. Te ostatnie stają się coraz popularniejsze. Wykorzystuje się je w magazynach zamkniętych, w których np. przechowuje się żywność. Pozostałe wózki widłowe emitują szkodliwe spaliny, dlatego nie można ich używać w magazynach z żywnością. Wózki elektryczne to także dobre rozwiązanie do miejsc, w których wymagana jest względna cisza. Urządzenia te są znacznie cichsze, niż np. wózek napędzany na olej. Jak widzisz, wybór systemu napędowego wózka jest bardzo ważny i to pierwszy element, na który powinniśmy zwrócić uwagę. 

Maksymalny udźwig wózka widłowego 

Wybierając wózek widłowy, nie możemy zapomnieć o maksymalnym udźwigu maszyny. Wózki widłowe służą do przewożenia ciężkich towarów. Jednak źle dopasowana waga do maksymalnego obciążenia maszyny może wpłynąć na zniszczenie sprzętu. Dlatego musimy pamiętać, żeby dopasować udźwig wózka widłowego do rzeczy, które będziemy nim przewozić. Dzięki temu maszyna dłużej nam posłuży. Na tym etapie warto także zwrócić uwagę na maksymalną wysokość podnośnika. To szczególnie ważne, w przypadku magazynów, w których znajdują się wysokie regały. 

Funkcjonalność wózków widłowych 

Oferta wózków widłowych jest obecnie bardzo szeroka. Maszyny różnią się od siebie nie tylko marką, ale także gabarytami, czy funkcjonalnością. Do małych powierzchni warto postawić na wózek widłowy o niewielkich rozmiarach, który będzie zwrotny. Dzięki temu manewrowanie sprzętem stanie się dla nas znacznie łatwiejsze. Kolejną rzeczą, której nie możemy pominąć, są opony. Ten element jest równie istotny dla prawidłowego funkcjonowania wózka. Przykładowo do magazynów zamkniętych najczęściej stosuje się opony pełne, z kolei do powierzchni nierównych – opony dętkowe. 

Dodaj komentarz