Rewelacyjne pokrycie dachu

Pokrycie dachu to niesłychanie ważna rzecz. Jest niemało materiałów, które dobrze spełniają funkcję zabezpieczenia powierzchni dachu przed wpływami klimatu. Jednym z nich jest na nowo przywrócony do łask surowiec naturalny. Trzcina, bo o niej będzie mowa jest mocna i nieprzemakalna. Idealnie pracuje jako parasol.

1. Jak było kiedyś?
Trzcina to od wieków stosowany materiał na pokrycia dachów. Strzechy na dachy poza niezwykłą trwałością, którą zawdzięczają budowie trzciny, są także hydrofobowe. Dużą zawartość krzemionki zapewnia im małą nienasiąkliwość wszelkimi płynami.
Dawniej strzecha na dachy wykonana była ze słomy żytniej, którą trzeba było w porę skosić. Również wrzos nadawał się na strzechy. Jednak trzcina jest niewątpliwie faworytem tej stawki. Wszystkie wspomniane materiały są dostępne, ponieważ występują pospolicie w stanie naturalnym jako rośliny hodowlane lub dziko rosnące.

2. Nowo odkryta stara metoda
Trzcina rośnie dziko na bagnach, obrasta brzegi zbiorników, nawet tych nieco zanieczyszczonych, a nawet na terenach tylko czasowo zalewanych przez wodę. Nowoczesna strzecha powstaje z trzciny pozyskiwanej z dziko rosnących plantacji. Mazury są rejonem, który dostarcza sporych ilości surowca na dachy wielu domów. Wytrzymałość trzcina zawdzięcza budowie. Z fizyki wiemy, że pusta wewnątrz rura jest o wiele mocniejsza niż tej samej grubości pełny przekrój pręta. Dodatkowym wzmocnieniem są węzły, tak zwane kolanka rozmieszczone zgodnie z algorytmem przyrody. Pręty trzcinowe są proste i w przekroju strzechy nie ulegają krzyżowaniu, co byłoby niekorzystne dla działania przeciwdeszczowego.

Strzecha trzcinowa daje gwarancję długoletniego użytkowania. Mistrzowie strzecharstwa zapewniają, że jej trwałość ocenia się na blisko wiek.
Obecnie dla podwyższenia trwałości poddaje się strzechy impregnacji przeciwwilgociowej zapobiegającej penetrowaniu struktury strzechy przez grzyby i pleśnie. Razem z impregnatem przeciwgrzybicznym stosuje się nasączanie środkami zapobiegającymi podtrzymywanie płomienia.

3. Izolator termiczny i akustyczny
Strzecha z trzciny lepiej niż niejeden materiał wyprodukowany sztucznie tłumi hałas. Puste przestrzenie są też znakomitym izolatorem termicznym. Tak w zimie, jak i latem strzecha zapewnia stabilne warunki zamieszkania.

4. Wzmocniona konstrukcja
Ile kosztuje strzecha na dach? Na pewno koszt materiału i robocizny jest porównywalny. Jest to informacja potwierdzona w wielu źródłach.

Zdecydowanie podnosi koszt inwestycji wymóg zachowania wytrzymałości konstrukcji dachowej. Każdy metr kwadratowy poszycia dachu waży trzy czwarte kwintala.
Plusem rozwiązania jest rezygnacja (całkowita) z dekarki deszczowej.

5. Estetyka projektu
Jest niezaprzeczalnie piękny każdy wieńczący dom i wykonany dach ze strzechy Wady może jakieś istnieją. Jednak w przewadze zalet są niezauważalne lub mało istotne.

Dodaj komentarz