Jakie są najważniejsze akcesoria do wykończenia dachu? 

Jakie są najważniejsze akcesoria do wykończenia dachu? 

Mogłoby się wydawać, że stworzenie solidnego i funkcjonalnego dachu to bułka z masłem. Trzeba mieć jednak świadomość, że realizacja dachu zaczyna się na doskonale przygotowanym projekcie, a kończy zastosowaniu wielu niezbędnych akcesoriów, dzięki którym finalnie będziemy mogli cieszyć się najwyższą jakością. Dach to niezwykle ważny element każdego budynku, który pełni tak naprawdę kilka funkcji jednocześnie. Jedną z najważniejszych jest oczywiście funkcja termoizolacyjna. Nie należy jednak bagatelizować faktu, że to właśnie dach wspomaga odprowadzanie wody oraz funkcji ochronnej. Dom bez dachu nie ma racji bytu. O czym należy pamiętać, projektując dach? 

Wykończenie dachu – o czym warto pamiętać?

Przede wszystkim warto pamiętać, że każdy projekt rządzi się swoimi prawami. Kąt nachylenia dachu oraz rodzaj pokrycia będą miał wpływ na całą konstrukcję, a właściwie jej obciążenie. Już na etapie projektu trzeba zdecydować się na konkretne rozwiązania, które mają szansę sprawdzić się w naszym przypadku. Wiemy przecież, że istnieje wiele rodzajów dachów począwszy od mansardowych i płaskich, a kończąc na dwuspadowych i pulpitowych. Każdy rodzaj wymaga odpowiedniego przygotowania od strony technicznej. Na szczęście w obecnych czasach dostęp do niezbędnych akcesoriów dachowych jest właściwie nieograniczony, a technologiczny postęp powoduje, że na rynku bezustannie pojawiają się innowacje będące wielkim wsparciem podczas tworzenia niezawodnego dachu. Gotowa konstrukcja to zaledwie początek procesu, który będzie wymagał od realizatorów misternej niejednokrotnie pracy. 

Niezbędne akcesoria dachowe 

Wiele zależy od specyfiki danego projektu, aczkolwiek niektóre elementy są koniecznością bez względu na wszystko. W przestrzeni miejskiej oraz w domach jednorodzinnych najpowszechniejszych wyborem są dachy jednospadowe i dwuspadowe. Opierają się one na krokwiach, czyli pochyłych belkach, które są podstawą konstrukcji każdego dachu. Linia szczytowa dachu nazywana jest kalenicą i będzie ona wymagała zakupu wsporników łaty kalenicowej. Kolejnym ważnym elementem są kosze dachowe, czyli miejsca styku schodzących się połaci. 

Warto dodatkowo wyposażyć się w taśmy uszczelniające. Uszczelniacze to nieodzowny element, którego nie można pominąć podczas realizacji jakiegokolwiek dachu. W dzisiejszych czasach bez najmniejszego problemu znajdziemy uszczelniacze ekologiczne, które nie tylko zabezpieczą konstrukcję przed opadami atmosferycznymi, ale również zajmą się konserwacją materiału. Sporym uznaniem cieszą się wszelkiego rodzaju powłoki bitumiczne, które zawierają w swoich składzie żywice. Dachówki mocowane w narożnikach lub koszach będą wymagały wsparcia w postaci spinek do dachówek. Warto również zainteresować się specjalistycznym lakierem do dachówek, dzięki któremu najbardziej narażona na działanie czynników zewnętrznych część dachu zyska nie tylko błysk, ale i warstwę ochronną. 

Dodaj komentarz