Izolacja balkonu: dobór materiałów, etapy prac

W dzisiejszym świecie remonty domów są integralną częścią naszego życia, niezależnie od tego, czy są to remonty generalne, czy drobne zmiany we wnętrzach. Ocieplenie balkonu jest ważnym elementem jego remontu, rozbudowy i stworzenia na nim dodatkowego pomieszczenia. Pisaliśmy już o pracach spawalniczych i wyborze materiału na pokrycie dachu. Dowiedz się, jaki rodzaj materiału izolacyjnego powinien być zastosowany na Twoim balkonie.

Potrzebujemy izolacji, która ma najlepsze właściwości i nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Często zwracamy się o pomoc do firmy budowlanej, ale może to być bardzo kosztowne. O wiele bardziej opłacalne jest zrobienie tego samemu. Oczywiście, możesz mieć pytania, jak i gdzie zacząć. Jeśli więc zdecydowałeś się zrobić to sam, oto krótki przewodnik po izolowaniu balkonu.

Izolacja balkonu – wybór właściwego materiału

Aby określić, który materiał jest najlepszy do izolacji balkonów, należy znać właściwości materiału. W zależności od materiału izolacyjnego, ciepło będzie oszczędzane lub zużywane.

Być może nikt nie chce ogrzewać ulicy na własny koszt. Dlatego też izolacja cieplna balkonu jest bardzo ważnym zagadnieniem. Przed przystąpieniem do ocieplania należy uszczelnić wszystkie spoiny i szczeliny, a następnie przystąpić do termoizolacji balkonu.

Jeszcze jedna ważna kwestia. Główną izolację balkonu lepiej jest wykonać od zewnątrz. Zapobiega to zawilgoceniu w zimnych porach roku, a także oszczędza miejsce na balkonie.

Rodzaje izolacji termicznej balkonu

Przy hydroizolacji balkonu istnieje wiele parametrów doboru materiału termoizolacyjnego, takich jak: przewodność cieplna, paroizolacyjność, wodoszczelność, trwałość, odporność ogniowa, przyjazność dla środowiska i waga.

Główną cechą materiału izolacyjnego jest jego przewodność cieplna, która pokazuje, jak zatrzymuje on ciepło.

Gęstość materiału to waga 1 metra sześciennego izolacji. Gęstość materiału izolacyjnego decyduje o ciężarze balkonu. Oczywiście należy wybierać lżejsze materiały, aby nie zwiększać obciążenia.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele materiałów izolacyjnych. Do ocieplania balkonów można stosować następujące materiały: styropian, piankę polistyrenową, styrodur oraz wełnę mineralną.

Parametry materiałów termoizolacyjnych

  1. Waga. Im mniejszy ciężar izolacji, tym mniejszy ciężar konstrukcji balkonu po montażu.
  2. Grubość materiału. Im cieńszy materiał, tym więcej wolnej przestrzeni wewnętrznej balkonu.
  3. Przewodność cieplna. Im niższa przewodność cieplna, tym większa retencja ciepła wewnętrznego pomieszczenia.
  4. Przepuszczalność wilgoci. Im mniejsza przepuszczalność wilgoci, tym mniejszy wpływ wilgoci na materiał i mniejsza przewodność cieplna.
  5. Izolacja akustyczna. Ochrona przestrzeni wewnętrznej lokalu przed nadmiernym hałasem z ulicy.
  6. Bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Materiał musi być niepalny i pod wpływem podwyższonej temperatury nie może wydzielać trujących oparów.
  7. Przyjazność dla środowiska. Zastosowany materiał musi być przyjazny dla środowiska zarówno dla zdrowia ludzi, jak i otaczającej przyrody.
  8. Rentowność. Powinien być ekonomicznie przystępny dla szerokiego grona konsumentów.
  9. Trwałość. Im dłużej materiał jest używany, tym tańszy jest dla konsumenta.
  10. Łatwość użytkowania podczas instalacji. Ten moment jest ważny dla osób, które lubią dokonywać napraw własnymi rękami.

Przeciętny użytkownik może nie znać wszystkich cech. Dlatego omówię bardziej szczegółowo główne i bardziej popularne rodzaje materiałów termoizolacyjnych.

Dodaj komentarz