Fundamenety, czyli podstwa budowy domu

Fundamenety, czyli podstwa budowy domu

Prace budowlane to proces, który zazwyczaj długo trwa, ale jego efekty przynoszą dużo radości, bo wraz z nowym domem rozpoczyna się nowy etap życia, w którym można urządzić i zorganizować wszystko po swojemu.

Zanim jednak przejdziemy do aranżacji wnętrza, musimy zatroszczyć się o solidny fundament, ściany i dach, bo tylko wtedy budynek będzie bezpieczny i przyjazny dla mieszkańców. I jeśli myślimy, że wszystko to będzie trwało bardzo długo, jesteśmy w błędzie, ponieważ dzisiejsze innowacyjne rozwiązania wykorzystywane w budownictwie znacząco przyspieszają cały proces budowy domu.

Jeśli jednak nie mamy żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, najczęściej jesteśmy zdani wyłącznie na opinie i sugestie innych osób, które znają się na swojej pracy i chętnie udzielają wsparcia. I próbując wybrać najlepszy materiał na fundament domu, z pewnością usłyszymy kilka sugestii od pracowników sklepu budowlanego, wszystko uzgodnimy również z szefem zatrudnionej ekipy budowlanej, a w dodatku samodzielnie poszukamy informacji na stronach internetowych.

Stając zatem przed dylematem, jaki materiał wybrać na budowę domu, najprawdopodobniej rozłożymy ręce z bezradności, bo porad będzie tyle ile ludzi zapytaliśmy. Każdy ma przecież swoje zdanie i uważa że jest najlepsze, a my staniemy między młotem a kowadłem nie wiedząc na co się zdecydować.
Z pewnością starsze pokolenie zapewni nas, że stare, sprawdzone metody są najlepsze. Usłyszymy, że oczywiście cegły i pustaki to rzeczy stare jak świat, ale które jeszcze nikogo nie zawiodły i rzeczywiście — budowano z nich domu kilkadziesiąt lat temu i nadal materiały te są używane, pewnie dlatego, że faktycznie sprawdzają się nienajgorzej.
Nie zmienia to jednak faktu, że w dzisiejszych czasach wybór mamy znacznie większy, dlatego warto zastanowić się i wybrać to, co będzie nam najbardziej odpowiadało. Skoro nasz dom ma być nowoczesny, nie ma sensu posługiwać się starymi metodami. Najwyższa pora aby otworzyć się na nowsze i lepsze możliwości.

Jeśli chodzi o fundamenty, to w tej kwestii raczej niewiele możemy zmienić, ponieważ te robione są właściwie zawsze z betonu, który stanowi solidną i najlepszą podstawę dla ścian. Chociaż z reguły wybiera się beton wylewany, to wcale nie jest to jedyna możliwość.
I pomimo, że w dzisiejszych czasach możemy zamówić dowolną ilość betonu, który zostanie przywieziony w konkretne miejsce i o umówionej godzinie, to nadal nie jest to rozwiązanie najlepsze. Wylewanie betonu może stanowić bowiem pewien problem, szczególnie wtedy, gdy zależy nam na czasie. W takiej sytuacji musimy zatem pamiętać, że beton potrzebuje dużo czasu do wyschnięcia i prawidłowego wiązania.
Sam proces wiązania trwa około miesiąca, a więc w tym czasie żadne prace nie pójdą do przodu. Oczywiście, możemy przystąpić do budowania ścian przed upływem tego czasu, ale nadal nie zmienia to faktu, że nie zrobimy tego od razu. W dodatku musimy jeszcze odpowiednio dbać o fundamenty i regularnie je nawilżać, aby nie pojawiły się żadne niebezpieczne pęknięcia. Wydaje się więc, że jest to rozwiązanie wyłącznie dla osób cierpliwych i posiadających dużo wolnego czasu.

Na szczęście mamy do wyboru również betonowe bloczki, które wykonane są dokładnie z tego samego materiału, ale po pierwsze: ich użycie jest znacznie łatwiejsze, a po drugie: bloczki są już wyschnięte, dlatego prace pójdą znacznie szybciej i sprawniej.
Być może wydaje nam się, że betonowe bloczki nie są tak dobre i wytrzymałe jak lany beton, ale to nieprawda. Są one równie odporne na mróz i równie mocne, dlatego bez żadnych obaw możemy nimi zastąpić fundamenty ze zwykłego betonu.
Oczywiście, kłopotliwe może być jedynie ich noszenie i przycinanie, ponieważ są nieporęczne, ciężkie i duże, ale doświadczona ekipa budowlana ma na to swoje sposoby i odpowiednie sprzęty. Niewątpliwie jednak ich duży rozmiar przyspiesza jednak znacząco pracę, ponieważ ułożenie fundamentów z bloczków jest naprawdę szybkie i dziecinnie proste. A zaraz po ułożeniu możemy przystąpić do izolacji fundamentu i planować murowanie ścian.

Niezawodność bloczków betonowych sprawia, że są materiałem coraz częściej wybieranym na budowę ścian fundamentowych. Fakt ten jednak zbytnio nie dziwi, ponieważ z reguły lubimy łatwiejsze i szybsze, ale równie dobre rozwiązania, które są alternatywne dla tradycyjnych metod budowlanych.
Jeśli zatem przystępujemy do budowy domu i zastanawiamy się, jakie materiały wybrać, być może warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z wszystkimi możliwościami, aby w ten sposób wybudować swój dom na najlepszej podstawie.

Dodaj komentarz