Pieniący się mocz – jakie mogą być przyczyny tego zjawiska?

Pieniący się mocz – jakie mogą być przyczyny tego zjawiska?

Oddawanie pienistego moczu od czasu do czasu jest normalne, ponieważ może na to wpływać szybkość oddawania moczu i inne czynniki. Ale powinieneś zgłosić się do lekarza, jeśli masz uporczywie pienisty mocz, który z czasem staje się bardziej zauważalny. Może to być oznaką obecności białka w moczu (białkomocz), co wymaga dalszej oceny. Zwiększona ilość białka w moczu może oznaczać, że masz poważny problem z nerkami. Jeśli Twój mocz wydaje się niezwykle pienisty przez większość czasu, lekarz może zalecić wykonanie badania moczu w celu sprawdzenia podwyższonego poziomu białka. Jeśli wynik badania będzie pozytywny, konieczne mogą być dalsze badania w celu ustalenia przyczyny problemu.

Dlaczego mój mocz jest spieniony?

Spieniony mocz może często wynikać z szybkiego strumienia moczu. Jednakże, szereg schorzeń może również powodować ten efekt. Mocz jest zazwyczaj płaski, ale w pewnych okolicznościach może wydawać się pienisty. Przyczyny powstawania pienistego moczu są różne – od gwałtownego oddawania moczu po odwodnienie. Może to być również objawem choroby nerek. Jeśli dana osoba często zauważa pienisty mocz lub jeśli pienisty mocz towarzyszy innym objawom, powinna porozmawiać z lekarzem. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom spienionego moczu i niektórym opcjom leczenia dostępnym dla każdego z tych schorzeń.

Przyczyny

Jeśli osoba oddaje dużo moczu na raz, szczególnie szybko lub z użyciem siły, mocz może wydawać się pienisty. Prędkość może powodować tymczasowe bulgotanie. Związki organiczne zwane surfaktantami mogą również powodować powstawanie pęcherzyków, jak sugerują niektóre badania naukowe. Surfaktanty rozpraszają się w wodzie i zawierają zarówno końcówki hydrofilowe, jak i hydrofobowe. Oznacza to, że mogą one pomóc w uwięzieniu kieszonek gazu na powierzchni cieczy, tworząc bąbelki. Mydło zawiera takie środki powierzchniowo czynne. W związku z tym obecność mydła lub innych środków czyszczących w wodzie toaletowej może również powodować, że czyjś mocz będzie wydawał się pęcherzykowaty.

Jednakże, kilka stanów chorobowych może również powodować powstawanie pęcherzyków lub piany w moczu. W poniższych rozdziałach przyjrzymy się niektórym z tych schorzeń bardziej szczegółowo. Najbardziej oczywistą przyczyną pienistego moczu jest szybkość oddawania moczu. Tak jak woda pieni się, gdy szybko wypływa z kranu, tak samo mocz pieni się, gdy szybko trafia do toalety. Ten rodzaj piany powinien również szybko zniknąć. Czasami mocz może się również pienić, gdy jest skoncentrowany. Twój mocz jest bardziej skoncentrowany, jeśli nie piłeś dużo wody i jesteś odwodniony. Spieniony mocz może również wskazywać, że masz zbyt dużo białka, takiego jak albumina, w moczu. Białko w moczu wchodzi w reakcję z powietrzem, tworząc pianę.

pieniący się mocz przyczyny

Skąd pienisty mocz?

Normalnie nerki filtrują nadmiar wody i produktów odpadowych z krwi do moczu. Białko i inne ważne substancje, których potrzebuje Twój organizm, są zbyt duże, by przejść przez filtry nerek, więc pozostają w krwiobiegu. Ale kiedy nerki są uszkodzone, nie filtrują tak dobrze, jak powinny. Uszkodzone nerki mogą pozwolić na przedostanie się zbyt dużej ilości białka do moczu. Nazywa się to białkomoczem. Jest to oznaka przewlekłej choroby nerek lub późnego stadium uszkodzenia nerek, zwanego schyłkową niewydolnością nerek. Mniej powszechną przyczyną pienistego moczu jest wytrysk wsteczny, który jest stanem występującym u mężczyzn, kiedy nasienie cofa się do pęcherza moczowego zamiast zostać uwolnione z penisa.

Amyloidoza jest rzadkim stanem, który również może powodować spieniony mocz, gromadzenie się płynów i problemy z nerkami. Jest ona spowodowana gromadzeniem się specyficznego białka i może wpływać na wiele narządów. Przyjmowanie leku fenazopirydyny (Pyridium, AZO Standard, Uristat, AZO) jest inną, mniej powszechną przyczyną pienistego moczu. Ludzie biorą ten lek, aby leczyć ból związany z infekcjami dróg moczowych. A czasami problemem jest po prostu twoja toaleta. Niektóre środki chemiczne do czyszczenia toalety mogą sprawić, że twój mocz będzie wyglądał jak spieniony. Jeśli to jest przyczyną, piana powinna ustąpić, jak tylko spłuczesz środek czyszczący z toalety.

Odwodnienie

Jeśli dana osoba jest odwodniona, jej mocz może wydawać się ciemniejszy i bardziej skoncentrowany niż zwykle. Dzieje się tak, ponieważ nie pije ona wystarczającej ilości czystych płynów, aby rozcieńczyć inne substancje, takie jak białko, znajdujące się w moczu. Białka mają właściwości powierzchniowo czynne i, gdy są obecne w większych ilościach, mogą powodować pienienie się moczu przy oddawaniu, według jednego 2019 reviewTrusted Source. Jeśli osoba regularnie doświadcza pienistego moczu, nawet gdy jest w pełni nawodniona, może to być objaw białkomoczu (białko w moczu). Może to być wczesnym objawem choroby nerek.

Choroba nerek

Jedną z istotnych funkcji nerek jest filtrowanie białek we krwi. Białka te pełnią istotne funkcje w organizmie, takie jak utrzymywanie równowagi płynów. Jeśli dana osoba ma uszkodzenie lub chorobę nerek, białka mogą wyciekać z nerek do moczu, niektóre analizy sugerują. Albumina jest białkiem obecnym we krwi. W pełni funkcjonalna nerka nie pozwala na przechodzenie dużych ilości tego białka do moczu danej osoby, natomiast uszkodzona nerka może to robić. Obecność albuminy w moczu jest nazywany albuminuria, lub czasami białkomocz. Jeśli mocz osoby jest trwale pienisty, może to wskazywać na białkomocz. Może to być wczesnym objawem choroby nerek. Niektóre inne objawy choroby nerek mogą obejmować:

 • swędzenie skóry
 • mdłości
 • skrócenie oddechu
 • obrzęk
 • niewyjaśnione zmęczenie
 • częste oddawanie moczu
 • wymioty

Jeśli u danej osoby występują te objawy, a w rodzinie występowały choroby nerek, wysokie ciśnienie krwi lub cukrzyca, powinna ona skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań.

Cukrzyca

Wskazówki medyczne mówią, że cukrzyca i inne przyczyny wysokiego poziomu cukru we krwi mogą powodować wyższy poziom albuminy przechodzącej przez nerki. Może to powodować spieniony mocz. Nefropatia cukrzycowa jest powikłaniem związanym z cukrzycą typu 2. Wynika ona ze zmian w strukturze i ukształtowaniu nerek. Niektóre badania sugerują, że uszkodzenie mikronaczyń (małych naczyń krwionośnych) i systemów filtracji w nerkach spowodowane nefropatią cukrzycową może umożliwiać swobodniejsze przechodzenie białek do moczu. Może to skutkować białkomoczem, a tym samym pienistym moczem.

U osób z cukrzycą typu 2 mogą wystąpić inne objawy, w tym:

 • niewyraźne widzenie
 • suchość w jamie ustnej
 • ciągłe uczucie pragnienia
 • częsta potrzeba pójścia do łazienki
 • niewyjaśniony głód
 • swędzenie skóry
 • niewyjaśnione zmęczenie

Diagnoza

Według niektórych badań, nie ma obiektywnej definicji pienistego moczu jako specyficznego stanu. Jednakże, lekarz może zdiagnozować przyczynę pienistego moczu poprzez badanie próbki moczu bagnetem w celu określenia, czy poziom białka jest wysoki, czy nie. Niektóre analizy sugerują, że różnice w składzie białek ograniczają skuteczność tej metody. Jeśli mocz ma wysoki poziom białka, lekarz może chcieć potwierdzić, że efekt ten jest spójny, i zaleci 24-godzinne badanie moczu. Badanie to wymaga od osoby zebrania całego moczu, który wytwarza w ciągu dnia. Dalsze badanie moczu może porównać ilość albuminy z ilością kreatyniny, która jest innym produktem odpadowym.

Według niektórych wskazówek, jeśli stosunek albuminy do kreatyniny u danej osoby jest wyższy niż średnia, może ona mieć chorobę nerek. Aby potwierdzić diagnozę, lekarz może zalecić wykonanie USG nerek, aby ocenić strukturę i ogólny stan zdrowia tych narządów.

Leczenie

Możliwości leczenia pienistego moczu zależą od przyczyny leżącej u podstaw. Jeśli dana osoba jest odwodniona, powinna pić więcej klarownych płynów, aż mocz stanie się bladożółty lub prawie przezroczysty. Jeśli przyczyną jest cukrzyca, lekarz może przepisać leki doustne lub zastrzyki z insuliny, aby obniżyć poziom cukru we krwi. Ponadto, dana osoba może wymagać regularnego sprawdzania poziomu cukru we krwi, aby upewnić się, że mieści się on w dopuszczalnym zakresie. Lekarze mogą przepisać leki dla osób z wczesną chorobą nerek. Mogą oni również zalecić wprowadzenie pozytywnych zmian w stylu życia, takich jak:

 • stosowanie zdrowej, niskosodowej diety
 • kontrolowanie wysokiego ciśnienia krwi
 • kontrolowanie poziomu cukru we krwi
 • regularne ćwiczenia fizyczne
 • niepalenie papierosów.

Osoby z ciężką chorobą nerek lub nerki, które funkcjonują słabo, mogą wymagać dializy. Jest to procedura, która oczyszcza krew z nadmiaru odpadów.

pieniący się mocz przyczyny

I co dalej?

Jeśli u danej osoby występuje pienisty mocz, powinna ona najpierw rozważyć najbardziej prawdopodobne przyczyny. Należą do nich: oddawanie moczu silnym strumieniem, odwodnienie, obecność mydła lub innego środka czyszczącego w muszli klozetowej. Jeśli jednak pienisty mocz towarzyszy innym objawom lub pojawia się ponownie, dana osoba powinna skontaktować się z lekarzem w celu dalszej oceny.

Jak leczy się przyczyny pienistego moczu?

Leczenie pienistego moczu zależy od jego przyczyny. Jeśli mocz jest zagęszczony, picie większej ilości wody i innych płynów złagodzi odwodnienie i zatrzyma pienienie się moczu.

Leczenie cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi

Jeśli pienisty mocz jest spowodowany uszkodzeniem nerek, będziesz musiał leczyć przyczynę. Często cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi powodują choroby nerek. Możesz spowolnić postęp uszkodzenia nerek poprzez odpowiednie zarządzanie tymi warunkami. Lekarz zaleci Ci zrównoważoną dietę i dużo ruchu, aby pomóc w leczeniu cukrzycy. Będziesz musiał często badać poziom cukru we krwi, aby upewnić się, że mieści się on w zdrowym zakresie.

Wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić nerki. Może być również konieczne przyjmowanie leków obniżających poziom cukru we krwi. W przypadku wysokiego ciśnienia krwi, należy również uważać na swoją dietę i pozostać aktywnym. Ograniczenie soli i białka w diecie może zarówno obniżyć ciśnienie krwi, jak i sprawić, że nerki nie będą musiały tak ciężko pracować.

Lekarz może przepisać blokery kanału wapniowego, diuretyki lub inne leki obniżające ciśnienie krwi. Inhibitory konwertazy angiotensyny i blokery receptora angiotensyny to dwa leki, które obniżają ciśnienie krwi i chronią nerki przed dodatkowymi uszkodzeniami.

Leczenie wytrysku wstecznego

Wytrysk wsteczny nie musi być leczony, chyba że chcesz zostać ojcem dziecka lub przeszkadzają ci suche orgazmy. Twój lekarz może leczyć ten stan lekami, które są zatwierdzone do stosowania w innych schorzeniach, ale które również zamykają szyjkę pęcherza, tak że nasienie nie może dostać się do wnętrza pęcherza. Pozarejestracyjne stosowanie następujących leków może pomóc w leczeniu tego stanu:

 • bromfeniramina
 • chlorfeniramina (Chlor-Trimeton Allergy 12 Hour, Chlorphen SR)
 • efedryna
 • imipramina (Tofranil)
 • fenylefryna (4-Way Nasal, Neo-Synefryna, Neo-Synefryna Mild, Neo-Synefryna Extra Strength)
 • pseudoefedryna (Sudafed Congestion, Nexafed, Zephrex-D)