Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie?

Wielu młodych ludzi decydując się na realizację marzenia w postaci własnych czterech kątów, staje przed zasadniczym wyborem. Wybór nie jest prosty i z pewnością należy bardzo dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw obu rozwiązań. Poniżej przedstawiamy kilka aspektów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę decydując się na kupno lub wynajem nieruchomości.

Po pierwsze finanse

Kupno domu to duży koszt. Wiele osób nawet nie rozważa tej opcji, gdyż wydaje im się, że nie będzie ich stać na wybudowanie bądź kupno własnego domu. Jednak warto zwrócić uwagę, że w niektórych dużych miastach ceny mieszkań w blokach sięgają astronomicznych kwot i zdarza się nawet, że są wyższe niż budowa potencjalnego domu. Jeśli uda się znaleźć względnie tanią działkę za miastem, to może się okazać, że wybudowanie na niej domu nie będzie bardziej kosztowne niż zakup mieszkania w centrum miasta. Całkiem sensowną ofertą wydaje się kupno tak zwanego segmentu, prosto od dewelopera. Tego rodzaju oferty bywają często bardzo korzystne, zaś segment stanowi niejako złoty środek pomiędzy wolnostojącym domem, a mieszkaniem w bloku.

Mało kto dysponuje wolnymi finansami, które w całości pokryłyby budowę domu lub zakup mieszkania. Większość z nas decyduje się na różne formy kredytowania, z których najpopularniejszą jest oczywiście kredyt hipoteczny. Przed decyzją o zakupie domu należy zatem sprawdzić, jakie są dostępne oferty kredytów i dobrze przemyśleć, czy będzie nas stać na ponoszenie comiesięcznych obciążeń.

Lokalizacja i materiały

Kolejną ważną sprawą, którą musimy rozważyć, jeśli myślimy o zakupie nieruchomości jest lokalizacja. Działki budowlane bardzo zdrożały w ostatnich czasach. Mimo to, wciąż obowiązuje zasada, że im dalej od centrum miasta, tym taniej. Jeśli chcemy zaoszczędzić na nieruchomości gruntowej, warto poszukać interesującej nas oferty w mniejszych miejscowościach z dobrym dojazdem. Wiele osób decyduje się także na zakup działki na odludziu, na przykład blisko lasu, w spokojnej okolicy. W dobie pracy zdalnej, jest to opcja warta rozważenia, zwłaszcza że tego typu nieruchomości mogą okazać się znacznie tańsze.

Ważną kwestią pozostają materiały. Może się bowiem okazać, że udało nam się zakupić działkę i wybudować na niej dom, ale potrzebujemy wydać kolejne kilkadziesiąt tysięcy na wykończenie.

Może jednak blok?

Mieszkania w bloku wciąż pozostają niezwykle popularnym rozwiązaniem. Wiele osób ceni sobie wygodę mieszkania w bloku. Nie trzeba martwić się specjalnie o ogrzewanie, prąd, wodę czy wywóz śmieci. Mniej pracy kosztuje nas utrzymanie ogrodu, podwórka, mamy też zdecydowanie mniej do sprzątania. Mieszkanie w bloku wiąże się jednak z hałasem, sąsiadami i mniejszą przestrzenią.

Dodaj komentarz