Skóra tłusta i odwodniona dla wielu stanowi znamienny przykład oksymoronu. Jednak jak się okazuje, taki stan jest nie tylko naturalny, ale i dość często spotykany. Więcej na ten temat przeczytasz w niniejszym artykule, do którego lektury serdecznie zachęcamy!
Skóra odwodniona – objawy
Jak sama nazwa wskazuje, skóra odwodniona to taka, której wyraźnie brakuje wody. Taki stan może pojawić się przy każdym typie cery, w tym także przy skórze tłustej.
Wiele osób stosuje zamiennie określenie skóra sucha, jednak jest to błąd. Skóra sucha to typ cery, natomiast skóra odwodniona to stan przejściowy, który objawia się przede wszystkim:
- uczuciem ściągnięcia i pieczenia;
- zaczerwienieniem;
- miejscowym przesuszeniem;
- rozszerzonymi porami;
- łuszczeniem się naskórka;
- brakiem elastyczności;
- podrażnieniem.
Jak pielęgnować skórę tłustą i jednocześnie odwodnioną?
Skóra tłusta wymaga odpowiedniej pielęgnacji nawet wtedy, gdy nie dotyczy jej problem odwodnienia. Jednak wiele czynników powoduje, że dochodzi do odwodnienia. Wówczas pielęgnacja powinna wejść na jeszcze wyższy poziom. Co to oznacza w praktyce? Działanie od wewnątrz oraz od zewnątrz. Działanie wewnętrzne do dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wartościowych płynów, takich jak herbatki ziołowe, woda mineralna czy naturalne soki. Jeżeli chodzi o działanie od zewnątrz, to koniecznie należy zaopatrzyć się w wysokiej jakości kosmetyki do skóry tłustej i jednocześnie odwodnionej. W takich stanach zaostrzenia mnie warto oszczędzać ani testować tego, co niepewne i niesprawdzone, a postawić na dobre marki, których logo gwarantuje szybkie i skuteczne pozbycie się wymienionych powyżej objawów.
Nawilżanie skóry
Wiele osób, które mają cerę tłustą bywa zaskoczonych faktem, że ten typ cery wymaga nawilżenia. Mylnie sądzą, że jeśli jest ona dość tłusta, to nawilżanie spotęguje efekt błyszczenia się skóry. To błąd. Skóra tłusta, podobnie jak wszystkie inne typy cery, wymaga dostarczania jej preparatów o działaniu nawilżającym. Doskonałym pomysłem jest stosowanie kremów z filtrem UV o działaniu nawilżającym. Wówczas jednocześnie nawilżamy i chronimy skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Nawilżanie skóry od wewnątrz latem jest niezwykle istotne i nie można tego bagatelizować czy tego pomijać. Powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi minimum 2 litry w ciągu doby, a latem ta ilość powinna być jeszcze większa. Jeśli ciężko nam wypijać taką ilość samej wody, to warto zastosować triki z dodawaniem mięty, kawałków owoców, które zmieniają smak wody, czynią go atrakcyjniejszym i sprawiają, że chętniej sięgamy po szklankę.