Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie online? 

Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie online? 

Leżysz chory w domu i ostatnie, o czym myślisz to wizyta stacjonarna u lekarza? W takim przypadku ratunkiem okazuje się zwolnienie L4, które możesz uzyskać przez internet. Postęp technologiczny spowodował, że wiele kwestii możemy obecnie załatwić bez wychodzenia z domu. To duże ułatwienie, które pozwala między innymi na oszczędność czasu. Na czym polega zwolnienie lekarskie online i jak je uzyskać? Poznaj odpowiedzi na powyższe pytania. 

Czym jest zwolnienie lekarskie online? 

L4 online to zwolnienie lekarskie, które otrzymujemy drogą elektroniczną. Taki dokument może wystawić każdy lekarz pierwszego kontaktu, ale nie tylko. Zwolenia elektroniczne możemy uzyskać także od na przykład psychiatry, czy pediatry. Aby otrzymać taki dokument, nie musimy wychodzić z domu i iść do przychodni. Jedyne, co musimy zrobić, to umówić się na zdalną konsultację ze specjalistą, który postawi nam diagnozę. W razie potrzeby natomiast wystawi L4 online, czyli dokument zwalniający ze świadczenia usług pracowniczych. Co więcej, w trakcie konsultacji zarówno telefonicznej, jak i online, lekarz może zapoznać się z wynikami pacjenta lub też wystawić skierowanie na dalsze badania. 

Jak otrzymać zwolnienie L4 przez internet? 

Aby otrzymać L4 online, musimy umówić się na e-wizytę. Co ważne, możemy wybrać zarówno lekarza prywatnego, jak i pracującego na NFZ. Konsultacja online jest możliwa u lekarzy każdej specjalizacji. Warto przy tym wiedzieć, że najważniejszą częścią zdalnej wizyty jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem. Obowiązkiem lekarza jest zebranie wszystkich niezbędnych informacji o pacjencie, które pozwolą na przeprowadzenie procesu diagnostycznego. Bądź więc przygotowany, że lekarz w trakcie rozmowy zapyta Cię o: 

  • ogólny stan zdrowia, 
  • objawy i dolegliwości, które skłoniły Cię do wizyty, 
  • przyjmowane leki oraz choroby przewlekłe, 
  • dotychczasowy sposób leczenia,
  • ewentualne wyniki badań.

Na podstawie uzyskanych odpowiedzi, specjalista może postawić diagnozę i zdecydować, czy pacjentowi faktycznie potrzebne jest zwolnienie lekarskie. Może zdarzyć się, że lekarz uzna, iż choremu konieczne są dodatkowe badania i diagnozę stawia dopiero na kolejnej wizycie po zapoznaniu się z wynikami. Co ważne, wszelkie skierowania na badania lekarz może wystawić online. Jak więc widzisz, uzyskanie L4 online nie jest skomplikowanym procesem. Dzięki temu rozwiązaniu możesz zaoszczędzić sobie wizyty w placówce medycznej, ale dalej uzyskać niezbędne w przypadku choroby zwolnienie.