Wszyscy starający się o pożyczkę lub kredyt otrzymują informację, że będzie sprawdzana ich historia BIK. U wielu osób może to wywołać popłoch. Co to właściwie znaczy? Czy wcześniejsze zobowiązania mogą sprawić, że nie otrzyma się nowego kredytu? I co to w zasadzie znaczy, że historia BIK ma być pozytywna? Podpowiadamy!
Co to w zasadzie jest BIK?
BIK to skrótowiec od słów Biuro Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, która zbiera informacje o zobowiązaniach każdego człowieka – zarówno tych aktualnych, jak i przeszłych. Dotyczy to zarówno kredytów, pożyczek, jak i na przykład kart kredytowych czy rat zero procent w sklepach AGD/RTV. Co więcej, w Biurze Informacji Kredytowej pojawiają się także inne dane, dotyczące na przykład terminowości w spłatach raty czy współpracę z bankami lub poręczenia kredytów.
To miejsce, w którym bank udzielający ci nowego zobowiązania, może zasięgnąć informacji na twój temat – jakie masz obecne kredyty i czy jesteś wypłacalny. Ale nie ma się czego martwić! Jeśli masz na koncie jakieś pożyczki, nawet te jeszcze niespłacone, to nic straconego! Wręcz przeciwnie, i tak możesz liczyć na kredyt. Zaraz wyjaśnimy, jak to działa.
Pozytywna historia w BIK
Spłacone lub będące w trakcie pożyczki wcale nie obniżają twojej zdolności kredytowej. Wręcz przeciwnie, podnoszą scoring w BIK, czyli zwiększają wiarygodność kredytobiorców. Dla banku cenniejszą informacją jest to, że miałeś pożyczkę na sprzęt AGD czy samochód i spłaciłeś ją bez problemu lub że regularnie spłacasz wszystkie raty. To właśnie pozytywna historia kredytowa w BIK może znacznie podnieść zdolność kredytową, zwłaszcza jeśli myślisz o wzięciu naprawdę sporego kredyt, na przykład mieszkaniowego czy hipoteki.
Jednak o to, by historia BIK była pozytywna, trzeba zadbać odpowiednio wcześniej. Co ciekawe, o wiele więcej punktów masz, jeśli miałeś już jakieś pożyczki czy raty na swoim koncie, niż wtedy, kiedy nie miałeś ich nigdy. Jeśli zatem w przyszłości będziesz starać się o duży kredyt, warto zacząć działać już teraz. Jak to zrobić? Jest na to kilka sposobów:
– kup jakiś drobny sprzęt na raty i regularnie spłacaj niewielkie raty,
– nie bierz za wiele kredytów i pożyczek na raz – w takim wypadku suma wysokości rat może być za wysoka, by udzielić ci kolejnego zobowiązania,
– wyraź zgodę na przetwarzanie danych osobowych i danych o spłaconym kredycie – inaczej informacja o nim nie będzie widoczna w BIK.
Ważne jest także to, żeby nie “złapać” negatywnych punktów. Dbaj o to, by nie zalegać z żadnymi opłatami (łącznie z karami za przetrzymanie książek w bibliotece, które mogą być zgłoszone do KRD – Krajowego Rejestru Dłużników), a jeśli nie możesz pozwolić sobie na spłatę w terminie, sprawdź, jakie opcje zmniejszenia lub odroczenia raty oferuje ci twój bank.