Tajniki komunikacji niewerbalnej

Tajniki komunikacji niewerbalnej

Na pewno słyszałeś(aś) o tym, że mowa niewerbalna stanowi ponad 50% naszej komunikacji. Nasz umysł podświadomie ocenia innych ludzi po sposobie ich gestykulacji. Zatem wszelakie relacje międzyludzkie są w dużej mierze zależne od naszej osobistej prezentacji. To nie wszystko, bo również nasz wygląd ma również kolosalny wpływ na nasze samopoczucie i nastawienie. Zakładam, że pamiętasz sytuacje, w których twój wygląd oraz mowa ciała odbierały Ci poczucie komfortu lub pewność siebie. Z drugiej strony, na pewno kojarzysz momenty, w których emanowałeś(aś) pozytywną energią, ponieważ wyglądałeś(aś) jak milion dolarów w jednym banknocie.

W tym wpisie zajmę się właśnie tym zagadnieniem. Napiszę o tym, w jaki sposób Twoja mowa ciała kształtuje kim jesteś. Z uwagi na to, że jest to dość obszerny temat to przedstawię jedynie podstawowe zagadnienia. Mimo tego, ich skuteczne wprowadzenie do naszego życia na pewno przyniesie znakomite rezultaty. Jeżeli interesuję Cie ten temat, to bardzo polecam książkę zapisaną w odnośniku na samym dole – jest tak ciekawa, że jej treść przyswoisz w ciągu dwóch dni.

Dlaczego mowa ciała jest taka ważna i jak dzięki niej zmieniać swoje nastawienie?

Wyprostuj swój kręgosłup. Pod żadnym pozorem nie krzyżuj nóg – ułóż je w lekkim rozkroku, tak abyś czuł(a) się pewny(a) siebie. Uwierz mi na słowo, że teraz przyswoisz więcej informacji z tego artykułu. Jesteś gotów?

Nie sposób wymienić wszystkie dziedziny, na który olbrzymie znaczenie ma nasza mowa ciała. Relacje z płcią przeciwną, kontakty w pracy bądź uczelni, czy też nasze ogólne nastawienie do życia są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Stąd też, jak oceniłbyś osobę, która siedzi naprzeciwko Ciebie zgarbiona i drapie się po szyi? Albo ma skrzyżowane ręce i nogi? Być może dotyka swojego karku lub jest zgarbiona i ma opartą głowę o rękę. Wyobrażasz ją sobie jako osobę silną, energiczną, czy też przebojową? Czy może domyślasz się, że jest to ktoś znudzony, zirytowany, odczuwający dyskomfort z powodu sytuacji w jakiej się znajduje. Osobiście zakładam ten ostatni scenariusz.

Zatem z drugiej strony, co byś sądził(a) o człowieku z wyprostowaną posturą oraz dłońmi położonymi na kolanach? Nie kurczyłby swojej pozycji, lecz wytężając klatkę piersiową eksponowałby swoją pewność siebie. Mógłby również ułożyć ręce w piramidę oraz pochylić się lekko do przodu. Jakie byłoby twoje wyobrażenie takiej osobie? Pewna siebie? Energiczna? Opanowana? Bez względu na odpowiedź jestem pewien jednego wniosku – byłaby to zdecydowanie bardziej korzystna opinia niż w przypadku osoby opisywanej w powyższym akapicie.

Jak widzisz, podświadomie potrafimy ocenić gestykulacje osób w naszym otoczeniu. Niemniej jednak, rzadko dostrzegamy znaczenie gestykulacji w naszym przypadku. Odpowiednie ułożenie naszych postury, a zwłaszcza rąk lub nóg może być czynnikiem polepszającym efekt pierwszego wrażenia. Generalnie można założyć, że korygując swoje ruchy, możemy wpłynąć na to jak postrzegają nas inni ludzie. Już to może wnieść do naszego życia pozytywne zmiany, ALE to nie wszystko.