O czym nie mówią w reklamach pożyczek?

Osoby będące w finansowej potrzebie na pewno nie mogły nie zauważyć reklam oferujących darmowe pożyczki. Jedne osoby podchodzą do tematu bardzo sceptycznie, inne znowu mniej. Na pewno pojawiają się podejrzenia, że w tym produkcie finansowym znajduje się sporo ukrytych opłat. Jaka jest prawda?

Pożyczki za darmo, nie naliczają oprocentowania

Najczęściej w ofercie znajduje się hasło, że pożyczamy i oddajemy dokładnie tyle samo. Oprocentowanie nie jest naliczane. Powinniśmy być jednak świadomi tego, że na koszty chwilówek składają się dwa rodzaje opłat: oprocentowanie oraz prowizje. Pierwsze z nich, czyli oprocentowanie jest bardzo prostym współczynnikiem, który bardzo łatwo można obliczyć. Jeśli pożyczka na dowód czy zaświadczenie o dochodach jest oprocentowana na 10% w skali roku, to po 12 miesiącach pożyczając kwotę 1000 złotych, będziemy musieli oddać już 1100 złotych. Nieco inaczej jest już z prowizją.

Co to jest prowizja?

Firmy pożyczkowe mogą rozumieć naliczaną prowizję co najmniej w dwojaki sposób. Prowizja naliczana jest już na samym początku. Czyli opłaty pobierane są za wszystkie sprawy związane z przygotowaniem formalności. Ale firmy pożyczkowe mogą naliczać taką opłatę dopiero w przypadku wcześniejszej spłaty pożyczki. Jest to jakby wyrównanie kosztów związanych z utratą zarobku na odsetkach.

W przypadku darmowych pożyczek, raczej nie powinno być naliczanych żadnych prowizji. Jednak warto zwrócić uwagę na ten fakt wczytując się w warunki umowy. Może się okazać, że instytucja pozabankowa rzeczywiście nie pobierze żadnych opłat na samym początku, ale jeśli tylko będziemy chcieli spłacić dług przed terminem, możemy zostać potraktowani dodatkową opłatą.

Jeśli wyjaśnimy na bieżąco te wszystkie podejrzane kwestie, wtedy będziemy dokładnie wiedzieli, czy pożyczka określana jako darmowa, faktycznie taką jest.

Współczynnik RRSO

Mając dalej wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie skupienie się na współczynniku RRSO, czyli rzeczywistym oprocentowaniu. Oznacza to, że w tym wskaźniku zawarte są wszystkie możliwe opłaty, ale uwaga – w skali roku! Dlatego pożyczając pieniądze wyłącznie na 30 dni, trzeba wyliczyć sobie proporcjonalność opłat. Jednak w przypadku produktu jakim jest darmowa pożyczka przez internet, RRSO powinno wynosić 0%. A wszelkie opłaty mogą być naliczane dopiero w chwili, kiedy nie wywiążemy się ze spłaty w wyznaczonym terminie.

Warto skorzystać z rozmaitych rankingów finansowych, ponieważ w takich porównywarkach znajdują się scharakteryzowane najpopularniejsze oferty darmowych pożyczek. Nie można zapominać o tym, że tego typu oferty kierowane są przede wszystkim do nowych klientów.