Kredyty i pożyczki hipoteczne

Niewielu z nas ma szczęście cieszyć się swoim własnym domem lub mieszkaniem. Niektórzy jednak mają taką możliwość i są naprawdę szczęściarzami. Niestety nawet takie osoby może spotkać nagła niespodziewana sytuacja, która będzie wymagała zebrania w krótkim czasie znacznej sumy pieniędzy. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest pożyczka hipoteczna.

Czemu pożyczka a nie kredyt?

Pożyczka hipoteczna zaciągnięta w jakimkolwiek banku, umożliwia nam otrzymanie pieniędzy pod zastaw, hipotekę domu. Dzięki czemu możemy otrzymać ogromną sumę pieniędzy. Czemu jednak pożyczka, a nie kredyt hipoteczny?
Otóż kredyt hipoteczny możemy otrzymać tylko na zakup nieruchomości lub jej budowę. Nie mamy prawa wykorzystać otrzymanych pieniędzy w inny sposób. Z każdej złotówki musimy się przed bankiem rozliczyć. Na wszelkie zakupy i prace budowlane potrzebujemy faktur i rachunków. Nie otrzymamy więc kredytu hipotecznego jeżeli chcemy pieniądze przeznaczyć na inny niespodziewany wydatek.

Pożyczka hipoteczna w przeciwieństwie do oferty banków jaką jest kredyt hipoteczny daje nam pieniądze na nieokreślony cel. Możemy je wydać na co tylko chcemy. Nikt nas nie będzie z tego rozliczać. Musimy liczyć się tylko z tym, że pożyczka w przeciwieństwie do kredytu jest wyżej oprocentowana, co przekłada się dla nas na wyższe koszty. Jest również bardziej ograniczona kwotowo. Nie otrzymamy wyższej kwoty niż 70% wartości nieruchomości, którą posiadamy. Wygoda i mniejsze formalności, w niektórych przypadkach warte są tego aby ponieść wyższe koszty, jakimi jest oprocentowanie.

Kto może wziąć pożyczkę hipoteczną?

Pożyczkę hipoteczną może otrzymać praktycznie każdy kto posiada nieruchomość która jest jego własnością, oraz zarabia pieniądze. Istotne jest zatrudnienie na umowę o pracę. Banki nawet pod hipotekę nie chcą udzielać kredytów osobom bez stałego zatrudnienia. Niestety nadal nie za bardzo akceptowane są umowy zlecenie. Choć tak naprawdę ogromna ilość ludzi, zarabiających znaczne sumy pieniędzy, pracuje na umowy zlecenie. Wszystkie wolne zawody, to praktycznie praca na umowę zlecenie. Banki nie chcą jednak tego rodzaju umów akceptować, przez co uciekają im potencjalni klienci, a ludzie mają problemy z uzyskaniem kredytu.

Podsumowując, jeżeli potrzebujemy na coś dużej sumy pieniędzy, a posiadamy nieruchomość i nie obawiamy się jej zastawić to warto wybrać pożyczkę hipoteczną. Jednak przed podjęciem decyzji dobrze jest dowiedzieć się, który kredyt hipoteczny jest najlepszy.