Kredyt na mieszkanie – od czego zacząć?

W świadomości niektórych ludzi wciąż funkcjonuje błędne przekonanie, że na uzyskanie kredytu hipotecznego ma szansę tylko grupa najlepiej zarabiających. Na szczęście obecnie na rynku można znaleźć wiele ofert różnych banków, a zdolność kredytowa oceniana jest nie tylko na podstawie czyichś zarobków, gdyż pod uwagę branych jest szereg zupełnie innych czynników, takich jak chociażby wiek, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu kredytobiorcy czy historia zadłużenia.

Kredyt na mieszkanie wbrew pozorom znajduje się w zasięgu dużo szerszego grona osób niż można by przypuszczać. Aby zwiększyć swoje szanse na cieszenie się własnym kątem, trzeba jednak dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową. Odpowiednie przygotowanie się do rozmowy z pracownikiem banku w znaczącym stopniu może wpłynąć na końcowy rezultat wszystkich wysiłków.

Od czego zacząć?

Kiedy już podejmie się decyzje o tym, że chce się zaciągnąć kredyt na mieszkanie, czasami nie do końca wiadomo, od czego dokładnie należy zacząć całą procedurę. Na samym początku wcale nie trzeba się jeszcze kontaktować z bankiem, swoją zdolność kredytową równie dobrze można sprawdzić samodzielnie bez niczyjej pomocy, korzystając np. z gotowych bezpłatnych narzędzi dostępnych w Internecie.

Po oszacowaniu swoich możliwości finansowych należy znaleźć interesujące mieszkanie, które chciałoby się nabyć. Wielu osób pragnie posiadać na własność lokal z rynku deweloperskiego, który nigdy nie miał poprzedniego właściciela, jednak eksperci podkreślają, aby nie zamykać się na tę jedną opcję i sprawdzać także rynek wtórny. Po dokonaniu wyboru nieruchomości bez obaw można już szukać konkretnej oferty pożyczkowej, dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Oferty kredytów hipotecznych w kilku bankach częstokroć bardzo się różnią od siebie, dlatego na realizację tego kroku warto poświęcić nieco więcej czasu, by bez pośpiechu przeanalizować warunki oraz zalety i wady wszystkich produktów finansowych. Kredyt na mieszkanie stanowi bowiem zobowiązanie na długie lata, nikt nie chciałby więc pochopnie podjąć złej decyzji, której będzie się żałować przez co najmniej dekadę.

Własne mieszkanie tuż-tuż

Po uzyskaniu pozytywnej opinii banku należy jak najszybciej podpisać z właścicielem mieszkania lub deweloperem umowę przedwstępną, zobowiązującą do zapłacenia kwoty w wysokości wartości lokalu w określonym terminie. Następnie należy złożyć do banku wszystkie potrzebne dokumenty i dopełnić ostatnich formalności, takich jak na przykład wypełnienie specjalnych wniosków. Ich weryfikacja zazwyczaj trwa nawet do kilku tygodni, żadna instytucja finansowa nie pożycza bowiem dużych sum pieniędzy zbyt pochopnie.

Specjaliści analizują przedłożone dokumenty nie tylko pod względem zgodności ze stanem faktycznym, ale również pod względem prawnym. Jeżeli wszystkie zaświadczenia zostały wypełnione poprawnie, danej osobie może zostać udzielony kredyt na mieszkanie i już niedługo potem kredytobiorca zostaje najszczęśliwszym człowiekiem na planecie, ponieważ cieszy się wymarzonym domem.

Co może popsuć naszą zdolność kredytową, a co może ją poprawić?

Czym jest zdolność kredytowa i czy mamy na nią wpływ? Jak najbardziej! Poniżej opisujemy aspekty, które pozytywnie bądź negatywnie wpływają…

Kolejny bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Lepiej poproś o pomoc profesjonalistę!

Brak możliwości uzyskania kredytu bezpośrednio w oddziale kolejnego banku budzi niepokój. Jeśli problem dotyczy również Ciebie, to ewidentnie masz do…

Uważaj na kredytowe pułapki

Uważaj na kredytowe pułapki

Polska jest krajem mocno zadłużonym, chodzi już nie tylko o długi, jakie ma nasze państwo względem obcokrajowych banków, ale także…