Ile kosztuje kredyt na mieszkanie i czy warto go brać?

Ile kosztuje kredyt na mieszkanie i czy warto go brać?

Własne mieszkanie, niezależnie od tego, czy je kupujemy czy budujemy sami jest olbrzymim wydatkiem. Mało kto, zwłaszcza wśród osób młodych, dysponuje takimi pieniędzmi. Nie każdy też może liczyć na wsparcie rodziców lub odziedziczenie nieruchomości. Jako rozwiązanie jawi się kredyt hipoteczny, który już od kilkudziesięciu lat jest bardzo popularnym wyborem wśród Polaków. Tylko ile kosztuje kredyt na mieszkanie? Czy rzeczywiście jest to opłacalna opcja?

Na czym polega kredyt hipoteczny

Kredyt gotówkowy udziela się zwykle maksymalnie na kilkadziesiąt tysięcy złotych, a oprocentowanie sięga 10% lub nawet więcej. Przewagę na tym polu ma kredyt hipoteczny, który można zaciągnąć na kilkaset tysięcy złotych, a jeśli mamy odpowiednie zarobki to nawet na ponad milion. Oprocentowanie również jest znacznie bardziej atrakcyjne. Te pozytywy wiążą się jednak z bardzo uciążliwymi negatywami. Po pierwsze, jako, że kwoty kredytów hipotecznych są olbrzymie, to trzeba je rozkładać na kilkadziesiąt (nawet do 35) lat, z których przez kilkanaście spłacamy same odsetki. W praktyce uwiązujemy się do banku (i danego miejsca) na bardzo duży kawałek naszego życia. Po drugie, w zamian za niskie oprocentowanie bank nakłada na naszą nieruchomość hipotekę. De facto nie jesteśmy więc jedynymi właścicielami nieruchomości, ponieważ jeśli kiedyś przydarzą nam się problemy ze spłatą zadłużenia, szybko stracimy nasze lokum na rzecz banku.

Koszta kredytu hipotecznego

Nie da się jednoznacznie podać kosztów kredytów hipotecznych, ponieważ są one zależne od wielu czynników. W różnych bankach możemy liczyć nie tylko na różne oprocentowanie, ale także inne prowizje (na przykład od przyznania kredytu) czy obowiązkowe dopłaty (między innymi za ubezpieczenie kredytu czy wycenę nieruchomości). Istotna jest też kwota naszego wkładu własnego. Im większy nasz wkład własny, tym tańszy będzie kredyt. Dla większości banków 20% kwoty kredytu to absolutne minimum. Można otrzymać kredyt hipoteczny nawet z 10% wkładu własnego, ale wzrosną za to koszta.

Jak oszczędzić na kredycie hipotecznym

Przede wszystkim należy spokojnie przeanalizować wszystkie dostępne na rynku oferty, razem z wszelkimi kruczkami i informacjami podawanymi drobnym drukiem. Może się okazać, że nawet pozornie atrakcyjna oferta w rzeczywistości jest gorsza niż inna, mniej znana. Zastanowić się można nad skorzystaniem z usług doradcy kredytowego. Ten krok można bez problemu pominąć zaciągając zwykły kredyt gotówkowy, ale biorąc pod uwagę jak długoterminowy jest kredyt hipoteczny, warto upewnić się, że na pewno wybraliśmy najlepszą dostępną opcję.

Nie da się dokładnie powiedzieć, ile kosztuje kredyt na mieszkanie, ale nigdy nie jest to mało. Z tego też powodu niektórzy decydują się na oszczędzanie pieniędzy i w międzyczasie mieszkanie u rodziców lub w wynajętym mieszkaniu, aby tylko za wszelką cenę uniknąć konieczności wzięcia kredytu.