Jak sprawdzić KRD za darmo?

Każdy lepiej lub gorzej zdaje sobie sprawę z faktu, że banki mają różne sposoby na weryfikację potencjalnego kredytobiorcy. Prześwietlane są nie tylko dochody czy wydatki. Niemal każdy bank przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu bądź odmowie przyznania kredytu posiłkuje się różnymi bazami danych. Należą do nich między innymi Biuro Informacji Kredytowej (tak zwany BIK) i Krajowy Rejestr Dłużników (KRD). Od tego, jakie dane na nasz temat się w nim znajdują może zależeć odpowiedź, jaką otrzymamy na złożony przez nas wniosek. Wobec tego warto wiedzieć jak sprawdzić KRD za darmo i czego możemy się tam spodziewać.

Co to jest KRD

Krajowy Rejestr Dłużników jest bazą danych, w której można znaleźć informacje o przeterminowanych płatnościach. Warto pamiętać, że podczas gdy w BIKu znajdziemy całą naszą historię kredytową, – zarówno pozytywną, jak i negatywną – w Krajowym Rejestrze Dłużników pojawiają się jedynie wpisy dotyczące spóźnień w spłacie zadłużeń. Trafić tam można nie tylko za niespłaconą ratę kredytu czy pożyczki, ale też za nieopłacony mandat czy abonament komórkowy. Są jednak pewne ograniczenia wobec tego, kto może zostać wpisany do tego rejestru. Co najważniejsze, zobowiązanie musi być przeterminowane o co najmniej 60 dni i opiewać na kwotę minimum 200 złotych (dla osób fizycznych) lub 500 złotych (dla firm). Dodatkowo wierzyciel musi najpierw wysłać dłużnikowi ostateczne wezwanie do zapłaty z informacją o potencjalnym wpisie do KRD.

Jak sprawdzić siebie w KRD

Jest to znacznie prostsze, niż wielu mogłoby oczekiwać. Zrobić to możemy przez Internet za pomocą strony Krajowego Rejestru Dłużników. Zanim jednak otrzymamy jakiekolwiek informacje, konieczna będzie rejestracja i potwierdzenie naszej tożsamości. Kiedy już zakończymy ten etap, uzyskamy możliwość sprawdzenie swojego PESELu w bazie KRD. Zrobić to za darmo możemy raz na 6 miesięcy (podobnie jak w Biurze Informacji Kredytowej). Jeśli będziemy chcieli zapoznać się z danymi na nasz temat częściej, jest to jak najbardziej możlie, ale wiązało się to będzie każdorazowo z niewielką opłatą.

Czy warto sprawdzić siebie w KRD

Zdecydowanie warto, zwłaszcza, że jak widać raz na jakiś czas można to zrobić za darmo. Nie tylko w ten sposób skontrolujemy swoją sytuację w kwestii zadłużeń, ale będziemy mogli także upewnić się, że nikt nie wyłudził żadnego kredytu lub pożyczki na nasze dane. Dodatkowo uzyskamy dostęp do informacji o tym, kto wnioskował o raport na nasz temat.

Dobrze jest wiedzieć jak sprawdzić KRD za darmo, nawet jeśli nie mamy problemów z terminową spłatą pożyczek.