Co robić, kiedy kredyt hipoteczny staje się nieopłacalny?

Kredyt hipoteczny jest niewyobrażalnie długoterminowym zobowiązaniem – zaciągamy go na ogół na kilkadziesiąt, ewentualnie kilkanaście lat. Często decydujemy się na niego jako młodzi ludzie, a ostatnią jego ratę spłacimy ocierając się już o emeryturę. Być może w momencie, kiedy podpisywaliśmy umowę kredytową kredyty hipoteczne były drogie, ale zależało nam na czasie. Może się także zdarzyć, że wtedy oferta ta była dobra, ale obecne są znacznie lepsze. Rynek kredytów zmienia się bardzo często i dynamicznie, ciężko więc oczekiwać, aby po tak długim czasie opłacalność kredytu była dokładnie taka sama. Czasami na tych zmianach skorzystamy, czasami jednak stracimy. Co więc zrobić, kiedy nasz kredyt hipoteczny staje się zbyt drogi?

Refinansowanie kredytu – co to jest?

Każdy na pewno zna praktykę zmiany operatorów komórkowych i przenoszenia numerów, kiedy mają oni nam do zaoferowania lepszą ofertę niż konkurencja. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podobną czynność można wykonać w odniesieniu do banków i kredytów. Sposobem na to jest kredyt refinansowy. Na czym on polega? Jest to po prostu zobowiązanie, zaciągane w wysokości potrzebnej do spłaty obecnego kredytu hipotecznego. Dzięki niemu spłacimy nasz kredyt hipoteczny przed czasem, a w praktyce będziemy go wciąż spłacać jeszcze przez długie lata, ale na atrakcyjniejszych warunkach.

Czy refinansowanie kredytu się opłaca?

Kredyt refinansowy nie zawsze musi być najlepszym rozwiązaniem. W teorii powinniśmy dzięki niemu płacić mniej, warto jednak dokładnie zapoznać się z każdą ofertą i przeliczyć, czy rzeczywiście się nam ona opłaca. Może się okazać, że podczas gdy oprocentowanie jest w istocie niższe, to zapłacimy bardzo dużo opłat dodatkowych, a okres kredytowania znacznie się wydłuży. Czasami obliczanie tego wszystkiego może sprawić problem, nie mówiąc już o czasie, jaki ta czynność pochłonie. Warto więc pomyśleć o zwróceniu się po pomoc do doradcy kredytowego. Jeśli radzimy sobie ze spłatą dotychczasowych rat, powinniśmy podchodzić do refinansowania kredytu bardzo ostrożnie. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na zmniejszeniu comiesięcznej raty, ciężko o lepszą opcję niż właśnie tego typu kredyt. Nie trzeba godzić się dzięki niemu na płacenie znacznie więcej niż inni i plucie sobie w brodę, że nie poczekaliśmy dłużej i zaciągnęliśmy kredyt na niezbyt atrakcyjnych warunkach.

Na to, że nasz kredyt hipoteczny po czasie stanie się nieopłacalny mamy znacznie większą szansę niż na to, że zmiana zajdzie w drugą stronę. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu, warto więc się nad nim zastanowić.