Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Budowa domu lub zakup mieszkania, w zależności od wymagań i lokalizacji, kosztuje zazwyczaj od kilkuset tysięcy złotych do kilku milionów. Większość osób nie posiada takiej ilości gotówki i nie może czekać, aż uda się ją zaoszczędzić, ponieważ mogłoby to zająć bardzo wiele lat. W takiej sytuacji jako jedyne wyjście rysuje się kredyt hipoteczny, czyli zobowiązanie długoterminowe udzielane właśnie na budowę lub zakup nieruchomości (a względnie także jej remont).

Zanim jednak zaczniemy działać w kierunku pozyskania takiego kredytu, warto dowiedzieć się nieco więcej na jego temat. Dzięki temu już podczas procesu zaciągania zobowiązania będziemy wiedzieli, czego się spodziewać i nic nas nie zaskoczy. Najważniejsze informacje zostały zebrane poniżej. Zapraszamy!

Jak działa kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, jak wskazuje sama nazwa, jest zabezpieczony hipoteką. W praktyce oznacza to, że właściciel dokonuje wpisu w księdze wieczystej nieruchomości na rzecz banku. Do momentu całkowitej spłaty zobowiązania, w przypadku problemów z terminowymi płatnościami, bank będzie mógł starać się o przejęcie i sprzedaż domu lub mieszkania w celu odzyskania swojej należności.

Dzięki tak pewnemu zabezpieczeniu, kredytobiorcy mogą liczyć na wysokie maksymalne kwoty zobowiązania i długi okres spłaty (nawet do 35 lat). Kolejnym ważnym aspektem, który odróżnia kredyt hipoteczny od wielu innych kredytów, takich jak na przykład zwykły kredyt gotówkowy, jest konieczność wniesienia wkładu własnego. Zgodnie z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, minimalna wysokość wkładu własnego to 10% wartości nieruchomości w przypadku zakupienia ubezpieczenia niskiego wkładu lub 20% bez ubezpieczenia.

Gdzie szukać kredytu hipotecznego?

Jeśli chcemy uzyskać atrakcyjny kredyt mieszkaniowy Poznań, powinniśmy w pierwszej kolejności zwrócić się do doświadczonego eksperta kredytowego, który działa na tym obszarze i cieszy się dobrą reputacją w branży. Można co prawda wybrać i uzyskać kredyt hipoteczny samodzielnie, ale będzie trzeba w tym wypadku zaangażować w to znacznie więcej czasu i energii niż w przypadku skorzystania z pomocy specjalisty.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że brak kwalifikacji utrudni skuteczne ocenienie atrakcyjności poszczególnych ofert i może sprawić, że ta najbardziej atrakcyjna zostanie pominięta na rzecz droższej. To z kolei skończy się przepłacaniem o kilkadziesiąt tysięcy lub nawet kilkaset tysięcy złotych na odsetkach oraz prowizji. Kredyty hipoteczne są bardzo złożonymi zobowiązaniami i precyzyjne porównanie szczegółów każdej propozycji jest sporym wyzwaniem dla niewprawionych w tym zakresie osób.

Ekspert Finansowy Poznań

Plac Andersa 5
Poznań, 60-101
woj. wielkopolskie