Cegła jest materiałem budowlanym wykorzystywanym od lat. Pochwalić może się naprawdę długą historią. I wprawdzie dzisiaj zastępowana jest coraz częściej nowoczesnymi materiałami budowlanymi, to nadal ma stałe grono zwolenników, którzy nie zamienią jej na nic innego.
Podstawowe rodzaje cegieł
Cegła to materiał budowlany niezwykle zróżnicowany. Oznacza to, że występuje kilka rodzajów cegieł. Do tych najbardziej popularnych zalicza się:
- cegły pełne – są najbardziej tradycyjne i jednocześnie najbardziej rozpowszechnione;
- dziurawki;
- kratówki;
- cegły elewacyjne;
- cegły klinkierowe – to hit kilku ostatnich lat;
- palcówki – ich nazwa pochodzi od całkowicie ręcznego formowania.
Zastosowanie
Cegły charakteryzują się naprawdę szerokim zastosowaniem. Większość z nich może być bez najmniejszych nawet obaw wykorzystywana do budowy ścian nośnych, działowych oraz osłonowych. Mogą one być lokowane nie tylko w piwnicy i strychu, ale również części mieszkalnej. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rodzaje cegieł cechują się dość sporą nasiąkliwością. Tyczy się to między innymi dziurawki oraz kratówki. Z uwagi właśnie na tą cechę nie należy wykorzystywać ich do wznoszenia ścian zewnętrznych. Dziurawki nie mogą być używane także w przypadku ścian nośnych. Wszystko z uwagi na niską odporność na ściskanie. Cegła ta poddana naprawdę dużej sile po prostu pęka. Popularne ostatnio bardzo cegły klinkierowe świetnie znoszą natomiast niekorzystne czynniki atmosferyczne. Negatywnie nie wpływają na nie zarówno wysokie, jak i niskie temperatura. Niewielkim stopniu chłoną wilgoć. Mogą być więc wykorzystywane w miejscach, które narażone są na działanie wody. Tradycyjne cegły cechują się natomiast nasiąkliwością sięgającą nawet ponad dwudziestu procent. Klinkier prawie w ogóle nie chłonie wody.
Cegły to popularne materiały budowlane, bez których trudno wyobrazić sobie budownictwo. Wprawdzie w wielu wypadkach są zastępowane przez inne materiały, to nadal nie brakuje osób, które w trakcie budowy różnorakich obiektów decydują się właśnie na cegły.