Pożyczki konsolidacyjne – alternatywa dla konsolidacji w banku

Spłacanie wielu różnych zadłużeń jednocześnie szybko może wdać się we znaki i doprowadzić do rozwinięcia się problemów finansowych. Jeśli nasz comiesięczny zapas funduszy po opłaceniu wszystkich zobowiązań jest niewielki, to nawet jeden nagły wypadek może spowodować lawinę nieszczęść. Potencjalnym rozwiązaniem tego problemu jest konsolidacja zobowiązań. Można ją przeprowadzić zarówno w banku, jak i w firmie pożyczkowej. Ta pierwsza opcja nie dla każdego będzie dostępna, ale ciekawą alternatywą dla niej jest ta druga, czyli pożyczki konsolidacyjne. Na czym one polegają i czym różnią się od kredytu konsolidacyjnego?

Pożyczka konsolidacyjna a kredyt konsolidacyjny

Tak naprawdę główna różnica między pożyczką konsolidacyjną a kredyt konsolidacyjny jest taka, że pożyczkę zaciąga się w firmie pożyczkowej, a kredyt jedynie w banku.

Oba te rodzaje zobowiązań działają na tej samej zasadzie. Pożyczona suma (czy to od banku, czy firmy pożyczkowej) przeznaczana jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań, a zamiast nich zaczyna się spłacać jedynie jedno, skonsolidowane (czyli połączone) zadłużenie. Co ważne, jego miesięczna rata powinna być niższa niż suma rat skonsolidowanych zobowiązań.

W teorii i w przypadku kredytu, i pożyczki konsolidować można różne rodzaje zadłużeń. W praktyce jednak banki nie zawsze są skłonne konsolidować chwilówki, z kolei firmy pożyczkowe z reguły nie mają z tym żadnego problemu.

Kredyty konsolidacyjne są stosunkowo trudnym w uzyskaniu produktem bankowym. Próby zrobienia tego samodzielnie z reguły kończą się porażką, dlatego też konieczne jest skorzystanie z usług pośrednika kredytowego. Jeśli zaś chodzi o pożyczki konsolidacyjne, to znacznie mniejsza waga przykładana jest do takich czynników jak zdolność kredytowa czy historia kredytowa.

Opłacalność pożyczek konsolidacyjnych

Jak już wiemy, pożyczki konsolidacyjne można otrzymać znacznie łatwiej niż kredyty konsolidacyjne. Wiąże się z całym tym procesem znacznie mniej formalności, jest on więc również znacznie szybszy.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że z reguły pożyczki są nieco mniej atrakcyjne niż kredyty. Chodzi tu przede wszystkim o oprocentowanie i prowizje. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że pożyczkę konsolidacyjną otrzymamy w krótszym czasie, a firmy pożyczkowe stawiają wobec swoich klientów znacznie mniejsze wymagania niż banki.

Z tego powodu pożyczka konsolidacyjna jest ciekawą alternatywą dla kredytu konsolidacyjnego, jeśli zależy nam na czasie lub obawiamy się, że takowego kredytu po prostu nie uda nam się otrzymać.