Działalność firmy, inwestycje, niezbędne maszyny, sprzęty czy pojazdy – to wszystko kosztuje, a często sytuacja finansowa firmy nie nastraja optymistycznie. Na szczęście źródeł finansowania firm innych niż dochody bieżące jest sporo, a nie jest powiedziane, że trzeba wykorzystywać tylko jedno z nich (na przykład kredyt dla firmy). W takim razie jakie są źródła finansowania firm i które z nich są najbardziej opłacalne?
Kredyty dla firm – tradycyjne i sprawdzone rozwiązanie
Niektórzy przedsiębiorcy jak ognia boją się kredytów firmowych, ponieważ kojarzą im się one z pętlami kredytowi, rosnącym zadłużeniem i ewentualnym bankructwem. W praktyce jednak kredyt dla firmy może być świetnym rozwiązaniem, które pozwoli jej przejść przez trudniejsze chwile czy umożliwi szybszy rozwój. Ważne jest po prostu, aby każdą decyzję podejmować odpowiedzialnie i po odpowiednim przemyśleniu.
Spotkać się można przede wszystkim z kredytami obrotowymi i inwestycyjnymi. Ten pierwszy przeznaczyć można chociażby na bieżące wydatki związane z prowadzeniem działalności. Z kolei kredyt inwestycyjny dla firm, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie sfinansować określoną inwestycję.
Co ważne, kredyty inwestycyjne w dużej mierze przypominają kredyty hipoteczne. Bywa, że wymagają wkładu własnego, a ich zabezpieczeniem jest cel, na który zostały zaciągnięte. Warto się na nie zdecydować, jeśli zależy nam na kosztownej i długoterminowej inwestycji.
Faktoring, czyli sposób na opieszałych lub nieuczciwych kontrahentów
Faktoring działa na stosunkowo prostej zasadzie. Firmie faktoringowej firma przekazuje daną fakturę, po czym otrzymuje od niej określoną zaliczkę. Następnie po opłaceniu faktury przez kontrahenta przedsiębiorca otrzymuje większą część jej wartości.
Dzięki temu po pierwsze część wartości faktury otrzymuje się od razu, a po drugie nie trzeba się przejmować obsługą faktury czy jej ewentualną windykacją.
Co prawda tracimy w ten sposób określoną część wartości faktury, ale jest to niewielka cena w porównaniu z zaletami takiego rozwiązania.
Dofinansowanie unijne
W ramach dofinansowania unijnego nie można liczyć na otrzymanie fortuny, ale na start przydadzą się każde środki – zwłaszcza takie, których nie trzeba zwracać.
Cały proces, jak można się spodziewać, wymagać jednak będzie sporo czasu i formalności. Konieczne będzie dokładne przedstawienie swojego planu, zarówno odnośnie przyszłego funkcjonowania firmy, jak i sposobu, w jaki wydane zostaną unijne pieniądze.
Warto się tym sposobem zainteresować, ponieważ wymagany wysiłek jest znacznie mniejszy niż potencjalne zyski.