Kredyt bez BIK

Wyszukiwarka Google pokazuje, że nie rzadko szukane jest hasło „kredyt bez BIK”. Dzieje się tak przede wszystkim z niewiedzy.

Kredyt, a pożyczka

Po pierwsze, pojęcie kredyt czy pożyczka, często błędnie, stosowane jest zamiennie. O ile nie jest błędem określenie mianem pożyczki bądź kredytu, tylko na potrzeby określenia środków, które oddajemy innym w użytkowanie. O tyle, w przypadku specjalistycznego podejścia do tematu już tak. Natomiast należy wiedzieć, że w terminologi produktów finansowych pojęcie kredytu i pożyczki to dwa odrębne twory. Przede wszystkim chodzi o fakt, że kredytu może nam udzielić jedynie bank. Natomiast o pożyczkę możemy starać się również w instytucji pozabankowej, a nawet u osoby prywatnej. Do tego również warunki, które decydują o przyznaniu pożyczki i kredytu różnią się od siebie.

Biuro Informacji Kredytowej – po co i dla kogo?

Po drugie, nie wiemy czym jest BIK, jakie informacje możemy tam pozyskać i kto może z niego korzystać. A więc BIK to Biuro Informacji Kredytowej, gdzie znajdziemy wszelkie dane na temat naszych przeszłych oraz aktualnych zobowiązań – kredytów, pożyczek, a także popularnych chwilówek. Sprawdzimy czy spłaciliśmy zobowiązania oraz to czy robiliśmy to terminowo. Dostęp do danych zawartych w BIK mamy oczywiście my sami, banki oraz instytucje pożyczkowe, za naszą zgodą. Weryfikacja pod kątem historii kredytowej ma na celu ustalenie czy wywiązujemy się z podpisanych umów, a zatem czy jesteśmy wiarygodnym klientem, któremu bez obaw można pożyczyć pieniądze. Dane tam zawarte pochodzą od banków oraz instytucji pożyczkowych, a zatem również i te instytucje z nich korzystają w procesie udzielania kredytów i pożyczek.

Kredyt bez BIK

Po trzecie, nie mamy świadomości jakie obwarowania nakłada już sam ustawodawca na banki. Ale po kolei.

Jak ustaliliśmy na początku o kredyt możemy starać się jedynie w banku. Wiemy także czym jest BIK i jakich informacji możemy tam szukać. Kolejną rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć, jeśli planujemy starać się o kredyt bankowy, to fakt, że każdy bank ma obowiązek weryfikacji potencjalnego kredytobiorcy w BIK. Zatem jeśli wysyłamy wniosek o udzielenie kredytu, każdorazowo zostaniemy zweryfikowanie przez bank w BIK. Zatem odpowiedź na tytułowe pytanie również jest jednoznaczna. Nie ma czegoś takiego jak kredyt bez BIK, bowiem obowiązek weryfikacji każdego potencjalnego kredytobiorcy jest narzucony na banki przepisami ustawy. Wszelkie informacje potwierdzające, że możliwy jest kredyt bez BIK najczęściej mają za zadanie przyciągnąć klienta, a w konsekwencji pod hasłem kredyt kryje się tak na prawdę chwilówka bez baz BIK.