Doradztwo kredytowe – na czym polega i czy warto skorzystać?

Doradztwo kredytowe – na czym polega i czy warto skorzystać?

Kredyt to zawsze istotna decyzja, której nie powinno się podejmować pochopnie lub na podstawie niepełnych danych. Zwłaszcza, jeśli mówimy o kredycie hipotecznym lub innym długoterminowym i dużym zobowiązaniu (na przykład o niektórych kredytach firmowych).

Jednak co robić, żeby się nie pomylić, gdy nie ma się odpowiedniej wiedzy i doświadczenia? Odpowiedzią na to pytanie może być doradztwo kredytowe. Poniżej wyjaśnimy, na czym dokładnie ta usługa polega i dlaczego jest warta zainteresowania.

Na czym polega doradztwo kredytowe?

Doradztwo kredytowe to kompleksowa usługa, w skład której wchodzi przede wszystkim analiza sytuacji, w której znajduje się dany klient i pomoc w wyselekcjonowaniu odpowiedniej oferty kredytu. Ilość dostępnych ofert jest bardzo duża i ciężko jest samodzielnie znaleźć tę właściwą, szczególnie, jeśli ktoś nie zajmuje się finansami i bankowością na co dzień. To jednak nie wszystko.

Ekspert będzie służył wsparciem także na dalszych etapach pozyskiwania kredytu, a więc między innymi chętnie udzieli porad i wskazówek w zakresie wszelkiego rodzaju formalności związanych z zaciąganiem zobowiązania (a bywa ich w niektórych przypadkach naprawdę sporo). Dzięki temu nawet najbardziej skomplikowane kredyty, w tym kredyty hipoteczne, będzie się dało otrzymać bez zbędnego stresu, problemów i komplikacji.

Dlaczego pomoc doradcy kredytowego jest opłacalna?

W przypadku kredytów, zwłaszcza tych opiewających na duże kwoty, nawet minimalna różnica w wysokości oprocentowania (bądź niektórych innych parametrów zobowiązania) potrafi znacząco wpływać na ich ostateczny koszt. Nikt nie lubi przepłacać, w związku z czym skorzystanie z pomocy eksperta to korzystne rozwiązanie. Szczególnie biorąc pod uwagę, że usługi takiej osoby nie wiążą się dla kredytobiorcy z żadnym wydatkiem (ani bezpośrednim, z własnych funduszy, ani pośrednim poprzez ewentualne dodatkowe opłaty wliczone w kredyt).

Jak to możliwe? Pokryciem wynagrodzenia doradcy zajmie się instytucja, w której kredyt został zaciągnięty, dzięki czemu dla kredytobiorcy doradztwo kredytowe jest bezpłatne. Warto w związku z tym skorzystać zwłaszcza z pomocy niezależnego specjalisty, który współpracuje nie z jednym czy kilkoma, a ze wszystkimi polskimi bankami.

Taki doradca kredytowy wskaże klientowi najlepszą dostępną w danym momencie na rynku ofertę, a nie będzie ograniczał się tylko do wąskiego grona potencjalnych kredytodawców. Trzeba też pamiętać, że mając do dyspozycji doradcę kredytowego, nie trzeba szukać informacji w niezweryfikowanych źródłach, a zamiast tego można uzyskać odpowiedzi na swoje pytania od specjalisty.