Piaskowiec w ogrodzie – idealny kamień do schodów, murków, ścieżek i nie tylko!

Niewiele osób może spełnić swoje marzenie o aranżacji bujnego ogrodu. Jeśli jednak w życiu Ci się poszczęściło i masz w tym zakresie pole do popisu, warto pomyśleć nie tylko o wyborze odpowiednich roślin, ale również innych ozdobnych elementów i o niezbędnych do ich wykonania materiałach. A jeżeli już o tym mowa, to do aranżacji ogrodowej przestrzeni warto wykorzystać piaskowiec. Dlaczego? Ponieważ to bardzo wdzięczna skała, z której można tworzyć przepiękne ścieżki, murki, schodki i nie tylko.

Dlaczego warto inwestować w piaskowiec?

Piaskowiec to drobnoziarnista skała osadowa, która powstaje na skutek połączenia różnych minerałów. Najczęściej jest to kwarc bądź mika, które łączą się z ilastym lub krzemionkowym spoiwem. Proces ten zachodzi w wodonośnej warstwie ziemi lub miejscach, w których występuje gaz ziemny bądź złoża ropy. Co ciekawe, miejsce występowania piaskowca ma wpływ na ostateczny kolor, który może przybierać odcienie bieli, żółci, brązu, czerwieni, szarości, a nawet czerni.

Bogactwo kolorystyczne to nie jedyna zaleta skały. Ze względu na unikalne właściwości i parametry fizykalno-chemiczne kamień dość często jest porównywany do granitu. Wyróżnia go wysoka odporność na zmieniające się warunki atmosferyczne, dlatego w naszym klimacie umiarkowanym sprawdza się wyjątkowo dobrze w ogrodzie i przydomowej przestrzeni. Ale nie tylko – skała równie dobrze sprawdzi się przy aranżacji wnętrza domu, jego elewacji, a nawet budowy ogrodzenia, czy schodów.

Piaskowiec w ogrodzie – na co można sobie pozwolić?

Zastosowanie piaskowca jest dość rozległe, a jego bogata kolorystyka sprawia, że prezentuje się idealnie w różnych miejscach. Jeżeli chodzi o ogród i zewnętrzną część domu, to skała stanowi doskonałe dopełnienie elewacji nieruchomości. Tak użyty unowocześnia dom, a przy tym zdobi jego ściany na lata. Piaskowiec na elewacji występuje najczęściej w formie płytek o nieregularnych kształtach.

Po odpowiedniej obróbce skała może zostać również wykorzystana do budowy schodów. Kamienne schody w domu można dodatkowo wyszlifować, dzięki temu będą się pięknie błyszczeć. Natomiast w ogrodzie można np. pozostawić je w nieco bardziej naturalnej, chropowatej formie i poprowadzić do ukrytej wśród roślin ławeczki lub altanki na pagórku.

Oprócz tego piaskowiec w ogrodzie możesz również wykorzystać do budowy murków, krawężników, ścieżek, ogrodzeń lub oczek wodnych. Bez większego trudu stworzysz samodzielnie piękne kompozycje. W tym celu warto użyć np. otoczaków w różnych kolorach i frakcjach.

Dodaj komentarz