Czy to pchła czy pluskwa? Jak je rozpoznać?

Czy to pchła czy pluskwa? Jak je rozpoznać?

Być może pasożyty nawiedziły kiedyś twój dom lub miałeś styczność ze znajomym, który zmagał się z takim problemem? Jeśli tak, wiesz, jak ważne jest szybkie działanie i eliminacja szkodników z otoczenia. Poza specjalistyczną pomocą i środkami chemicznymi ważna jest jednak również podstawowa wiedza. Zdarza się, że źle ocenimy zagrożenie w naszym domu, myląc faktyczny wygląd insektów z naszymi pierwszymi skojarzeniami. Czy to pchła czy pluskwa? Sprawdź, jak je odróżnić.

Czym są pchły i pluskwy?

Pchły i pluskwy to pasożyty, które niestety są bardzo popularne w naszych domach, zakładach pracy czy hotelach. Żywią się one przede wszystkim ludzką krwią, mogą jednak żerować także na naszych domowych pupilach. Pluskwy są wabione przez substancje, które produkuje nasza skóra i pozostawiają na niej ugryzienia, zwłaszcza wtedy, gdy śpimy. Noc jest bowiem porą aktywności dla tych pasożytów. Pchły mogą natomiast dręczyć twojego czworonożnego pupila, a potem przejść na innych domowników i kryć się np. w materacu. Jednak w przeciwieństwie do pluskiew, które wychodzą z kryjówek rzadko, pchły traktują nas jako środek transportu. Oprócz oczywistego dyskomfortu związanego z ich obecnością i ugryzieniami, szkodniki te mogą również wywołać choroby i przenosić zarazki.

Czy to pchła czy pluskwa, czyli podobieństwa i różnice

Aby prawidłowo rozpoznać, z jakim insektem mamy do czynienia, możemy skupić się na jego wyglądzie. Jak wygląda pluskwa? Pluskwy są większe niż pchły, a po spożyciu naszej krwi ich ciało przybiera ciemnobrązową barwę. Na głowach pluskiew dostrzeżemy czułka. Pchła może być niemal czarna, a jej odnóża, zwłaszcza tylne, są bardzo długie, co pozwala jej wykonywać dalekie skoki. 

Czasami jednak nie jesteśmy w stanie dokładnie przyjrzeć się pasożytom. Wtedy w odpowiedzi na pytanie o to, czy to pchła czy pluskwa, pomocna może być identyfikacja ugryzień, które pozostawiły na naszej skórze. Pchły atakują głównie dolne partie ciała. Ich ukąszenia przyjmują formę wielu czerwonych, swędzących punktów. Natomiast w miejscu, w którym zaatakowała nas pluskwa, dostrzeżemy obrzęk podobny do tego, które pozostawiają ugryzienia komarów.

Kolejnym elementem, dzięki któremu dowiemy się, czy to pchła czy pluskwa, są ich jaja i odchody. O ile te drugie są w stanie rozpoznać jedynie specjaliści, o tyle z jajami damy sobie radę samodzielnie. Te należące do pluskiew przypominają ziarnka ryżu. Znajdziemy je w większych skupiskach. Pchły składają jaja na skórze człowieka lub zwierzęcia, dlatego znajdziemy je bezpośrednio na sobie – lub na podłodze, jeśli zdążą na nią spaść.

Jeśli mimo powyższych wskazówek nadal masz problem ze stwierdzeniem, czy to pchła czy pluskwa, skontaktuj się z firmą D3 Hemmerling. Specjaliści pomogą ci w identyfikacji oraz zastosują środki właściwe w walce z konkretnymi pasożytami. Firma działa na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego.