Rodzaje i zastosowanie różnych farb lateksowych

Przy planowaniu remontu i związanych z nim wydatków, prędzej czy później zaczyna się przeglądać oferty farb. Jeśli tylko bardziej zagłębić się w temat, szybko można zauważyć, że wybór wcale nie kończy się na samym tylko kolorze. Nowoczesne farby są tak zróżnicowane, że praktycznie do każdego typu pomieszczeń zaleca się inny ich rodzaj. Jaka zatem farba będzie najlepsza do mieszkania czy domu?

Naturalne farby emulsyjne

Jeśli chodzi o podstawowe rodzaje farb, to coraz większą popularnością cieszą się farby wodorozpuszczalne, w tym przede wszystkim farby emulsyjne. W grupie tej wyróżnia się farba lateksowa, która uznawana jest za znacznie trwalszą od farby akrylowej. W czym tkwi sekret tego typu farby?

Dlaczego warto wybrać farbę lateksową?

Farba lateksowa to mieszanka pigmentów, wody i kauczuku oraz ewentualnie dodatkowych substancji, które mają zapewnić farbie większą trwałość, wytrzymałość i szybsze schnięcie. W odróżnieniu od farby akrylowej, w której spoiwem jest żywica akrylowa, farba lateksowa jest znacznie trwalsza, bardziej elastyczna i sprawia znacznie mniej problemów w aplikacji.

Różnice nie kończą się na samym tylko składzie. Farba lateksowa jest bardziej wytrzymała od pozostałych farb emulsyjnych, odporna na ścieranie, może zakrywać nawet rysy na malowanej powierzchni, a dodatkowo świetnie przepuszcza parę wodną. Śmiało można stosować ją więc w niemal każdym typie pomieszczeń.

Rodzaje farb lateksowych

Zanim jednak dokona się zakupu, warto sprawdzić, jakie jeszcze farby można znaleźć w sklepach. Farba lateksowa nie jest już jedyną opcją. Jeśli farba akrylowa wydaje się nieodpowiednia, można zdecydować się na rozwiązanie pośrednie. Wielu producentów ma już w swojej ofercie farby lateksowo-akrylowe, które łączą w sobie zalety obu tych typów farb.

Jeśli dodać, że dostępne są w coraz bogatszej palecie kolorystycznej, śmiało można zacząć planować zakupy i remont na miarę własnych oczekiwań.

Jak wybierać farbę i czytać etykiety?

Przy wyborze farb warto jednak pamiętać, że zdecydować się trzeba nie tylko na konkretny jej rodzaj. W obrębie samych tylko już farb lateksowych można znaleźć wiele różnych propozycji, z których każda odznacza się inną jakością i wydajnością, co z kolei ma przełożenie na cenę. Zanim więc wybierze się konkretną markę, warto upewnić się, czy oby na pewno się nie przepłaci. Gdzie szukać takich informacji? Kopalnią wiedzy jest oczywiście internet, ale wiele cennych treści jest już na samym opakowaniu konkretnej farby. Najważniejsza jest oczywiście wydajność. Koniecznie zainteresować się też sposobem aplikacji. Jeśli ma się problemy ze zdrowiem i przede wszystkim z alergią, warto poszukać certyfikatów jakości i informacji, że farba jest dobra dla dzieci i alergików.

Nie można też bagatelizować takiej kwestii jak termin przydatności farby. Na pewno nie warto kupować farby z dużym wyprzedzeniem czasowym, bo niewykorzystana w terminie podanym na opakowaniu farba lateksowa niestety może okazać się bardzo problematyczna w aplikacji, a efekt malowania może znacznie odbiegać od oczekiwań.

Dodaj komentarz