Kilka sposobów na porządek w domu

Każdy z nas lubi żyć w czystej i uporządkowanej przestrzeni. Dom rodzinny, to miejsce, gdzie chcemy czuć się komfortowo i swobodnie. Warto więc dbać o to, by mieć porządek na co dzień, bo wtedy nasze bieżące funkcjonowanie jest łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dlaczego warto mieć porządek w domu?

Pierwsze skojarzenie większości osób będzie takie, że sprzątamy na wypadek, gdybyśmy mieli niespodziewanych gości. Tymczasem porządek w domu warto mieć przede wszystkim dla siebie. Chaos i bałagan niepotrzebnie podnoszą nasz poziom stresu oraz powodują przygnębienie. Wyobraźmy sobie, że spieszymy się przed wyjściem i nagle musimy szukać kluczy, bluzki czy innego przedmiotu. Jest to niezwykle frustrujące. Lepiej więc zapobiegać takim sytuacjom i zawczasu uporządkować swoją przestrzeń.

Przemyślane urządzanie domu to podstawa

Przyszły porządek w domu tak naprawdę powstaje na etapie jego planowania. Każde pomieszczenie należy zaplanować tak, aby przede wszystkim było praktyczne. Korytarz to miejsce, gdzie powinna być duża szafa wnękowa a oprócz niej szafki na buty i wieszaki. Kuchnia to pomieszczenie, gdzie liczba używanych przedmiotów jest naprawdę imponująca. Projektując meble na wymiar należy to zrobić tak, aby wszystko dało się pochować w zamkniętych szafkach. Oprócz tego można zrobić otwarte półki oraz relingi na akcesoria. Łazienka to kolejne pomieszczenie, które powinno być praktyczne. Tutaj również potrzebna jest duża liczba wieszaków, miejsce do suszenia prania, ukryty kosz na bieliznę i zamknięte szafki na kosmetyki. Dobrym wyborem są szafki podwieszane, bo dużo łatwiej wtedy sprząta się podłogę. Jeśli zaś chodzi o salon, to jest to miejsce reprezentacyjne i tutaj jak najmniej przedmiotów powinno być na wierzchu. Warto wiec wybrać meble modułowe, które będą miały dużo zamykanych szafek i szuflad, w tym szafki przeszkolone, gdzie można trzymać książki i chronić je od kurzu.

Rozwiązania domowe, które wspomagają porządek

W każdym domu należy też wyznaczyć specjalną szafkę, gdzie schować będzie można odkurzacz, deskę do prasowania, mop, wiaderko czy miski łazienkowe. Takie przedmioty nigdy nie powinny pozostawać na wierzchu. Warto zapamiętać sobie zasadę, że aby mieszkanie wyglądało schludnie, nic nie powinno pozostawać na podłodze ani na górze mebli. Wiele osób ma zły zwyczaj ustawiania na podłodze kartonów, reklamówek czy walizek. Z kolei aby utrzymać porządek w dokumentach warto zakupić estetyczne pudełka i stojące segregatory, gdzie wszystko można schować. W szufladach, w których będziemy przechowywać na przykład akcesoria elektroniczne, można zamontować specjalne przegrody, co ułatwi segregację.

Dodaj komentarz