Jakie są plusy centralnego odkurzania?

Jakie są plusy centralnego odkurzania?

Budując nowy dom mamy pełną możliwość wyposażenia go w dowolne instalacje. Jedną z takich instalacji jest centralne odkurzanie. Ponieważ istotnym elementem instalacji centralnego ogrzewania są rury, które muszą być schowane w ścianach, instalację centralnego odkurzania można wykonać tylko w trakcie budowy domu. Ewentualna późniejsza rozbudowa tej instalacji w związku z tym jest co najmniej kłopotliwa. Wszystkie decyzje ile i gdzie umieścić gniazdka ssące, należy podejmować na etapie projektu.

Jednostka centralna

Jednostka centralna jest centralnym odkurzaczem umieszczonym w dowolnym miejscu i podłączonym do instalacji. Najlepiej zaplanować umieszczenie jednostki centralnej poza częścią mieszkalna domu w piwnicy, jeśli takowa jest, kotłowni lub garażu. Jednostka centralna jak każdy odkurzacza jest hałaśliwa. W jednostce centralnej znajduje się zbiornik na kurz i odpowiednia filtry. Ponieważ zbiornik na kurz musi być okresowo opróżniany, to jedenastka centralna powinna być tak umieszczony, aby łatwo było zbiornik opróżniać. Jednostki centralnej nie trzeba kupować w czasie montażu instalacji. Można to zrobić w ostatnim momencie przy zasiedlaniu domu. Na rynku dostępna jest duża ilość różnorodnych jednostek centralnych różniących się sposobem magazynowania kurzu i zainstalowanymi filtrami i co chyba najważniejsze ceną.

Gdzie umieścić gniazdka ssące?

Podstawowe pytania dotyczy tego czy na jednej kondygnacji wystarczy jedno gniazdko ssawne i czy w każdym pomieszczeniu musi być gniazdko ssawne. Opinie użytkowników są na ten temat różne. Wydaje się, że odległość między gniazdkami ssącymi nie powinna być wyraźnie większa niż półtorej długości węża ssawnego, z którego będziemy korzystać. Zdecydowanie korzystniej jest umieszczać gniazdka ssawne w ciągach komunikacyjnych typu korytarze, niż w pokojach takich jak sypialnie. Należy też pamiętać, że instalacje centralnego odkurzania nie są tanie i każe kolejne gniazdko zwiększa koszt inwestycji. Ponieważ ewentualna rozbudowa instalacji i późniejsze dodanie dodatkowego gniazdka ssawnego jest co najmniej kłopotliwe, to zbytnie oszczędzanie na ilości gniazdek ssawnych może spowodować, że będziemy mieli mało użyteczną instalację, za którą dużo zapłaciliśmy.

Zalety i wady instalacji centralnego odkurzania

Ponieważ jednostka centralna jest umieszczona poza częścią mieszkalną, to centralne odkurzanie jest zdecydowanie cichsze dla użytkowników domu od tradycyjnego odkurzacza. Powietrze służące do transportu kurzu nie wraca do pomieszczeń, z których zostało pobrane, to dokładność oczyszczenia powietrza z kurzu przy centralnym odkurzaniu jest zdecydowanie większa, niż przy zastosowaniu tradycyjnego odkurzacza. W jednostce centralnej można mieć wyraźnie większy zbiornik na kurz i można stosować skuteczniejsze metody oddzielania kurzu od transportującego kurz powietrza. Dlatego usuwanie zgromadzonego kurzu w zbiorniku jednostki centralnej można wykonywać raz na kilka miesięcy. Podstawową wadą centralnego odkurzania jest cena.

Dodaj komentarz