Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

Jak urządzić wnętrze w stylu shabby chic?

Shabby chic to wnętrza romantyczne, powstałe na bazie odnawianych mebli i postarzanych dodatków dekoracyjnych. Tłem dla tego stylu jest biel, która króluje na ścianach, meblach i tkaninach. Aby ożywić wnętrze stosuje się kolory takie jak: błękit i róż. Dominującym motywem dekoracyjnym są kwiaty oraz koronkowe dekoracje. Czym jeszcze wyróżnia się shabby chic i jak urządzić wnętrze w myśl tego nurtu?

Główne wyznaczniki stylu shabby chic

Oto lista najważniejszych wyznaczników, które pomogą w samodzielnym stworzeniu aranżacji w stylu shabby chic:

1. Biel – dominującym kolorem jest wszechobecna biel (podłogi, ściany, firanki, meble, dodatki…).

2. Akcenty różu i błękitu – aby nie zaburzyć świeżości i romantyzmu shabby chic używa się tylko tych dwóch akcentów kolorystycznych.

3. Postarzanie powierzchni – ściany oraz meble.

4. Koronki, robótki ręczne, zwiewne firanki to idealne tło dla dekoracji w tym stylu.

5. Dekoracje shabby chic – ręcznie malowana porcelana, stare ramy luster, białe abażury, wazony z kwiatami, romantyczna metaloplastyka.

Meble w stylu shabby chic

Białe meble postarzane są estetycznymi przetarciami, które nadaje im rustykalnego wyrazu. Często są to stare szafki, kredensy, półki i konsole, które noszą akcenty stylizacji wiktoriańskiej. Ustawione są na wysokich nóżkach, posiadają misternie kute detale i uchwyty, rzeźbione cokoły, szczyty oraz boki. Szafki mają finezyjną linię, są niewielkie, jakby były mebelkami do pokoju dziewczynki. Romantyczne, przeszklone kredensy to miejsce na porcelanową zastawę i inne ładne lecz kruche dekoracje ze szkła. W każdym pokoju musi znaleźć się zgrabna toaletka lub konsola na dekoracje. Obok mebli drewnianych pojawiają się także takie wykonane z metaloplastyki o wyjątkowo artystycznym szyku – stolik oraz krzesła.

Dekoracje w stylu shabby chic

Najczęściej są to niewielkie dekoracje wykonane z metaloplastyki pomalowanej na biało – stojaki na rośliny, ażurowe lampiony, wieszaczki na biżuterię. Szklane lampiony, ręcznie malowane wazoniki z kwiatami, śliczne stojące lusterka w dekoracyjnych, białych ramkach… Większe dekoracje to zazwyczaj bogato zdobione, owalne lustra na ścianach, baldachimy nad łóżkami, stojaki na kwiaty wykonane z metaloplastyki. W dekoracjach pojawiają się akcenty różowe, błękitne, zielone (liście roślin ciętych). Ilość dekoracji często przyprawia o zawrót głowy – jest ich po prostu bardzo dużo. Trzeba jednak dużego poczucie estetyki, aby ten cały rozgardiasz uporządkować w jedną, spójną całość. Jest to zadanie dla osób cierpliwych, które krok po kroku chcą stworzyć własną aranżację shabby chic od podstaw.

Dodaj komentarz