Pakowanie towarów w sklepie internetowym – o czym trzeba pamiętać?

Pakowanie towarów w sklepie internetowym – o czym trzeba pamiętać?

Pakowanie i wysyłka towarów to niezwykle istotny element pracy każdego sklepu internetowego. Klienci chcą bowiem, aby zakupione produkt dotarły do nich w krótkim czasie i w stanie idealnym, w przeciwnym wypadku mogą być niezadowoleni z transakcji, nawet, jeśli sam produkt spełni ich oczekiwania. W takim razie o czym trzeba pamiętać, jeśli chodzi o pakowanie towarów w sklepie internetowym?

Opakowanie musi być trwałe i łatwe do złożenia

Bardzo istotne jest, aby wykorzystane opakowanie zostało stworzone z wysokiej jakości materiałów. Różne przygody mogą spotkać paczkę podczas podróży, dlatego też trwałość i wytrzymałość jest kluczowa.

Również niezwykle ważnym aspektem, nie tyle dla klienta, co dla samego sklepu, jest łatwość złożenia opakowania. Jednego dnia sklep może mieć do spakowania setki, a nawet tysiące paczek – trudne do złożenia opakowania znacznie wydłużą pracę i mogą sprawić, że pracownicy nie wyrobią się z zapakowaniem wszystkich paczek w danym dniu.

To z kolei spowoduje opóźnienie ich wysyłki i niezadowolenie ze strony klientów, którzy przyzwyczajeni są aktualnie do dostawy w czasie dwóch dni roboczych. Odpowiedni producent opakowań, oferujący wygodne w użytkowaniu produkty wysokiej jakości, to więc podstawa.

Jeśli dysponujemy pewnym budżetem, warto pomyśleć o urozmaiceniu opakowania firmowymi naklejkami, wstążkami, czy papierem do pakowania. Szczególnie w sytuacji, kiedy sprzedajemy własne rękodzieło, a nie jedynie pośredniczymy w sprzedaży produktów innej marki. Spersonalizowanie opakowania może zachęcić klientów do dalszych zakupów i zbudować pozytywny wizerunek firmy stosunkowo niewielkim kosztem (naklejki i inne produkty do pakowania producent opakowań sprzedaje zwykle hurtowo).

Nie można zapominać o zabezpieczeniu paczki

Przewrócenie się paczki podczas transportu bądź obijanie się jej o inne pakunki podczas transportu jest bardzo prawdopodobne. Może to być problematyczne, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia ze stosunkowo delikatnymi produktami (elektroniką, rzeczami szklanymi lub porcelanowymi i nie tylko).

Podstawą jest wypełnienie paczki poduszkami powietrznymi, warte uwagi są także różnego rodzaju niewielkich rozmiarów wypełniacze, takie jak na przykład wiórki papierowe (które są w pełni ekologiczne i mogą dodatkowo pełnić rolę dekoracyjną).

W przypadku bardziej wrażliwego na uszkodzenia towaru dobrym rozwiązaniem jest także zabezpieczenie go dodatkowo folią bąbelkową. Samą paczkę należy dokładnie obkleić taśmą, często także stosuje się na wierzch dodatkowo specjalną folię.