Ubrania robocze dla stolarza – z czego powinien składać się jego strój?

Ubrania robocze dla stolarza – z czego powinien składać się jego strój?

Praca stolarza nie należy do najłatwiejszych, jednak jest to fach, który jest bardzo pożądany na rynku pracy i może przynieść spore zyski osobie, która go wykonuje. Stolarz powinien być osobą precyzyjną oraz musi potrafić się skupiać na swoich zadaniach w stu procentach. Zanim jednak przystąpi on do pracy, musi odpowiednio się zabezpieczyć przed zagrożeniami, które mogą przydarzyć się podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Zagrożenia te można zminimalizować dzięki środkom ochrony osobistej takim jak buty robocze, rękawice ochronne, gogle czy nauszniki. Zobacz, z jakich elementów powinien składać się strój stolarza i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Ubranie robocze – na co zwrócić uwagę podczas jego doboru?

Wybór właściwej odzieży roboczej nie jest najłatwiejszym zadaniem i należy poświęcić temu trochę więcej czasu. Prace stolarskie polegają przede wszystkim na przetwarzaniu i konserwowaniu przedmiotów z drewna oraz materiału drewnopodobnego. Kontakt z narzędziami takimi jak: piły, wiertarki, wyrzynarki i szlifierki jest w stolarni na porządku dziennym i powoduje realne zagrożenie dla pracowników. Oprócz pogorszenia się słuchu stolarz jest również narażony na problemy ze wzrokiem, chemiczne opary oraz skaleczenia. Z tego względu należy dopasować stój, który zminimalizuje ryzyko urazów oraz trwałej utraty zdrowia.

Pierwszą ważną kwestią jest rozmiar oraz krój odzieży. Wszystkie elementy ubioru powinny być dopasowane do rozmiaru osoby, która ma je na co dzień nosić. Buty robocze nie mogą być ani za luźne, ani za ciasne, to samo tyczy się pozostałych elementów stroju. Odzież dla stolarza powinna być także wytrzymała na obtarcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne. Ubranie powinno mu posłużyć przez dłuższy czas, dlatego nie powinno się na nim za bardzo oszczędzać. Pracodawca powinien także zadbać o to, aby odzież była przewiewna oraz miła dla skóry.

Jakich elementów nie może zabraknąć w stroju stolarza?

Skoro wiesz już, czym powinna się wyróżniać odzież dla stolarza, to warto także wspomnieć o elementach, których nie może zabraknąć w całym stroju. Pierwszą i jedną z ważniejszych rzeczy są rękawice stolarskie. Powinny być dopasowane do dłoni, aby zwiększyć precyzję pracy oraz chwytność. Ważne są także gogle oraz nauszniki lub zatyczki do uszu. Gogle chronią oczy opiłkami, a nauszniki chronią uszy przed dużym hałasem. Stolarz powinien być też wyposażony w maskę ochronną, która ogranicza wdychanie pyłów oraz w wytrzymałe i wygodne spodnie robocze.