Najpopularniejsze sporty uprawiane w Polsce

Najpopularniejsze sporty uprawiane w Polsce

Polska nie należy niestety do najbardziej usportowionych krajów na świecie. 50% Polaków nie przyznaje się do regularnego ruchu, a 20% uważa, że nie rusza się wcale. To niepokojące z tego względu, że przyczynia się do rozwoju chorób serca czy nadwagi. Można zmienić to naprawdę prosto – wystarczy 30 minut spaceru dziennie. W Polsce popularne są też inne sporty, które pokrywają się z tymi uprawianymi w innych krajach. Jakie to dyscypliny i które są najzdrowsze w dłuższej perspektywie?

Bieganie

Jak pokazują statystyki – bieganie i interwały notują największy wzrost popularności w dziedzinie uprawianego sportu. Ceni się je za szybkie spalanie tłuszczu czy prostotę wykonywania. Do biegania wystarczają tylko dobre buty. Trzeba pamiętać, że muszą mieć grubą podeszwę, dzięki czemu dużo łatwiej uniknąć kontuzji. Przy płaskim bucie nogi dużo szybciej się meczą, nie amortyzują stopy, przez co trening daje gorsze efekty.

Ciekawą odmianą biegów są interwały, czyli szybkie sprinty połączone z odpoczynkiem w postaci truchtu. Są dużo krótsze od biegów, a ponadto dają lepsze efekty. Przede wszystkim spalają tłuszcz bardziej równomiernie w obrębie całego ciała. W czasie biegania często chudną biegaczowi wyłącznie ręce i nogi, zaś okolice brzucha pozostają nietknięte. Wystarczy 20 sekund sprintu i 40 sekund truchtu na zmianę przez 10 minut, żeby szybko poprawić swoje wyniki.

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze łatwo może połączyć sport z turystyką. Polacy lubią podróżować po całej Polsce i wyszukiwać nowych tras rowerowych. Najbardziej cenią lasy i tereny zielone, gdzie mogą nabrać świeżego powietrza z dala od samochodów. Potrzebny jest jednak do tego dobry rower. Trzeba mieć w nich dobre rozeznanie, dlatego najlepiej poprosić o radę przyjaciół lub specjalisty w sklepie. Najlepszy na początek będzie rower górski, który jest idealnie dopasowany do szybkich tras, jak i nieprzyjemnych nierówności terenu w górach.

Piłka nożna

Polacy uwielbiają również sporty drużynowe, które wzmacniają przyjaźnie i pomagają spędzić czas w dobrej atmosferze. Nie oznacza to, że sporty takie jak piłka nożna są jedynie proste i przyjemne. Wymaga ona częstych sprintów, szybkich zmian kierunku ruchu i niezłej akrobatyki w specyficznych sytuacjach. Wymagana jest też spora siła w starciach z rywalami oraz przy odpowiednim kopnięciu piłki.

To prawdopodobnie najpopularniejszy sport wśród dzieci, zwłaszcza chłopców. Może ich nauczyć pracy w drużynie czy odpowiedzialności za wynik. Istnieje mnóstwo klubów piłkarskich, gdzie trenuje się dzieci już od wieku szkolnego, a nawet przedszkolnego. Warto zaszczepić miłość do sportu u dziecka już od najmłodszych lat i kupić mu piłkę, przez co będzie to świetna alternatywa dla telefonów i tabletów.

Tenis

Coraz więcej osób decyduje się na tenis, zarówno drużynowo, jak i indywidualnie. W Polsce powstaje coraz więcej kortów: trawiastych, z ceglaną mączką lub ze sztuczną nawierzchnią. Koszt godziny wynajmu takiego obiektu to około 30 zł na godzinę. Przy deblu możemy rozdzielić tę sumę na 4 osoby.

W przypadku tenisa trzeba się zaopatrzyć w odpowiednią rakietę. Jeżeli ktoś stawia dopiero pierwsze kroki w tym sporcie to lepiej zakupić sprzęt lekki. Z czasem zwiększy się moc uderzenia oraz umiejętności, przez co trzeba będzie dokupywać dodatkowe, cięższe rakiety. Lepiej postawić na czołowe marki zajmujące się tenisem. Tanie rakiety lubią szybko się psuć, przez co można zapłacić w dłuższej perspektywie więcej pieniędzy. Tenis to dość przyjemny sport, gdzie jednak trzeba przebiec dużo kilometrów – warto zaopatrzyć się również w odpowiednie buty.