Naczynia miedziane jako niezastąpione rzeczy w kuchni

Naczynia miedziane jako niezastąpione rzeczy w kuchni

Naczynia miedziane wywierają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka, jednakże trzeba liczyć się z ich wysokimi kosztami. Czy w związku z tym dobrym pomysłem jest zakup miedzianych garnków lub patelni generujących wysokie koszta?

Naczynia miedziane jako niezastąpione rzeczy w kuchni

Obecnie garnki wykonane z miedzi są uznawane za coś luksusowego, ponieważ cena za jeden egzemplarz może osiągać rząd nawet tysiąca złotych. Jest to pierwiastek, który odznacza się działaniem grzybo- i bakteriobójczym oraz usuwa pleśń. Dzięki temu gotowanie w takich naczyniach przyczynia się do usunięcia niepożądanych drobnoustrojów z pożywienia. Kolejną zaletą jest doskonała przewodność cieplna tego metalu. Wystarczy bardzo mała ilość tłuszczu, a potrawy są równomiernie usmażone bez problematycznego przywierania do dna. Co więcej, łatwo utrzymać ich czystość. Miękka szmatka i trochę ciepłej wody — nic więcej nie potrzeba do ich czyszczenia. Dobra pielęgnacja pozwoli cieszyć się tymi naczyniami przez długie lata, ponieważ bardzo ciężko zarysować ten metal. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość używania ich na różnych rodzajach kuchenek, od gazowej po indukcyjną.

Wady naczyń wykonanych z miedzi

Jak już wcześniej wspomniano nie każdego stać na ich zakup. Naczynia miedziane niestety są bardzo drogie. Zakup kompletu garnków i patelni wiąże się z poważnym obciążeniem finansowym. Kolejną wadą jest z pewnością ich masa. Stosowanie ciężkich naczyń na co dzień z pewnością jest problematyczne. Trzeba także zapewnić im odpowiednią konserwację. Jest to dodatkowy element pielęgnacyjny naczyń wykonanych z miedzi, jednakże nie jest ona kosztowna, ponieważ wystarczy przetrzeć je kwaskiem cytrynowym czy też octem. Naczynia miedziane nie nadają się do mycia w zmywarce ze względu na silne detergenty znajdujące się w tabletkach. Niestety mogłoby to przyczynić się do zniszczenia powierzchni, a garnek straciłby swoje właściwości. Mimo szeregu wad zdecydowanie korzyści wpływające na nasze zdrowie wynikające z gotowania w takich garnkach są o wiele większe. Biorąc to pod uwagę, warto rozważyć powolne wymienianie naczyń, w których gotujemy na te wykonane z miedzi, ponieważ przy odpowiedniej pielęgnacji posłużą one całe życie.