Idealny sernik? Sprawdź nasze porady!

Idealny sernik? Sprawdź nasze porady!

Przepisy na serniki lub przepisy na pierniki zawierają wiele informacji. Proporcje składników, temperatura pieczenia, ile studzić, kiedy można podawać i jak najlepiej podawać. Jednak aby domowe ciasta wyszły idealnie trzeba jeszcze wiedzieć jak upiec idealny sernik i kiedy najlepiej brać się za robienie piernika.

Jak zrobić idealny sernik?

Sernik nie jest skomplikowanym ciastem. Aby przyrządzić dobry sernik potrzebujemy twarogu, jajek, masła lub śmietanki, cukru i dodatków, jakie tylko lubimy. Jednak nawet tak proste ciasto może czasami nie wyjść z różnych powodów. Dlatego dzisiaj przedstawimy kilka porad dotyczących pieczenia idealnego, puszystego, dobrego sernika.
Pierwszym sposobem na puszysty sernik jest zastąpienie części tłuszczu – czyli masła – ubitą śmietanką kremówką.
Drugim sposobem jest zastąpienie części sera twarogowego serkiem mascarpone w proporcji 1:1.
Trzecim sposobem na puszysty sernik jest dodanie do masy serowej ugotowanego i przeciśniętego świeżo ugotowanego ziemniaka.

W przypadku serników najważniejszym składnikiem jest twaróg . Od jego jakości, smaku i zawartości tłuszczu zależy, czy sernik wyjdzie dobry, czy nie wyjdzie.
Najlepiej wybierać twaróg zmielony dwu- a nawet trzykrotnie, tłusty lub półtłusty. Należy również zadbać o to, by nie był zbyt kwaśny w smaku. Jeśli używamy do sernika sera chudego, należy dodać podczas miksowania nieco masła. Nie da się bowiem upiec dobrego sernika bez dodatku tłuszczu.
Wybierając gotowy twaróg tak zwany z wiaderka, należy pamiętać o kilku rzeczach. Gotowe twarogi do serników powinny mieć zwartą konsystencję i krótka listę składników . Jeśli lista składników jest długa, a ser ma konsystencję jogurtu greckiego albo oddziela się z niego woda, niezbyt przyda się do większości serników.

Ostatnią kwestią są ciasta z bakaliami, w tym przypadku serniki. Często opadają na dno, co nie jest zawsze mile widziane. Aby uniknąć rodzynek jedynie na dnie sernika należy wcześniej je sparzyć, ostudzić i posypać mąką pszenną. Nie powinny już opadać na dno.

Kiedy najlepiej piec pierniki?

Wśród rzeczy, których również nie znajdziemy w przepisach jest najlepsza pora na pieczenie. W przypadku pierników jest to ważne, gdyż niektóre powinny trochę poleżeć, b nabrać smaku i aromatu lub po prostu leżenie im nie zaszkodzić. Można więc zrobić je wcześniej i mieć więcej czasu przed Wigilią na inne rzeczy.

Terminarz pieczenia pierników

W listopadzie mamy najlepszą porę na zrobienie ciasta na piernik staropolski. Takie ciasto musi długo leżeć przed pieczeniem, więc odkładanie tego na ostatnią chwilę, zwyczajnie nie ma sensu. Ciasto wyrobione na początku listopada, odkładamy w suche i chłodne miejsce, gdzie nic mu nie zaszkodzi. Pieczemy zaś 7 dni przed Wigilią, a przekładamy 3 dni przed Wigilią. Z ciasta na ten piernik dwa tygodnie przed Wigilią możemy również upiec nadziewane pierniczki. Od połowy do końca listopada najlepiej przygotować bakaliowe pierniczki. Ostatnie dni listopada to tradycyjnie czas na pieczenie katarzynek, czyli klasycznych polskich pierniczków w kształcie sześciu połączonych kół. Tak samo pod koniec listopada pieczemy miodowe serca, które zamykamy w puszkach, aby zmiękły.

Na początku grudnia możemy spokojnie przygotować klasyczne wycinane pierniczki. Będą one dobre nawet po świętach. W tym samym czasie możemy również piec brukowce, czyli charakterystyczne pierniczki zapiekane z nadzieniem z kawowym lukrem. Jeśli ktoś lubi ozdobione pierniki powinien na początku grudnia spróbować upiec szwedzkie pierniki Pepparkakor. Cienkie, idealnie nadają się do wycinania kształtów, gdyż najładniej zachowują kształt podczas pieczenia.

Piernikami, które możemy zostawić sobie niemal na ostatnią chwilę – tydzień do dwóch dni przed świętami – są pierniczki alpejskie. Najlepiej je również zjeść do mniej więcej Nowego Roku, gdyż potem twardnieją. Przynajmniej te bez nadzienia. Z nadzieniem pozostają pyszne i puszyste na dłużej.