Glikokortykosteroidy, czy efekty stosowania przewyższają skutki uboczne?

Glikokortykosteroidy, czy efekty stosowania przewyższają skutki uboczne?

W leczeniu chorób skóry, czyli dermatoz, znaczną większość zewnętrznie stosowanych obecnie preparatów stanowią leki zawierające w swym składzie glikokortykosteroidy (GKS). Dzieje się tak z powodu wielokierunkowego działania tej grupy leków obejmującego działanie antyproliferacyjne, przeciwzapalne i immunosupresyjne.

Od wprowadzenia ich do powszechnego użycia w latach ’50. ubiegłego stulecia znajdują one zastosowanie w leczeniu nieinfekcyjnych chorób zapalnych skóry. Choroby te obejmują między innymi atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, łojotokowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, kontaktowe zapalenie skóry, liszaj płaski, skórne postaci tocznia rumieniowatego, pemfigoid i inne choroby pęcherzowe, osutki świetlne oraz polekowe. Jak jednak powszechnie wiadomo, biorąc pod uwagę pojawiające się w związku z ich stosowaniem liczne działania niepożądane obecnie uważa się, iż powinny być stosowane z rozwagą i ostrożnością. Należy je stosować w miarę możliwości krótkotrwale, tj. do momentu opanowania ostrego przebiegu choroby. Istnieją także dane dotyczące możliwości stosowania miejscowych GKS w długotrwałej terapii podtrzymującej; wymaga to jednak ścisłej kontroli lekarskiej.

Biorąc pod uwagę siłę działania glikokortykosteroidów miejscowych, podzielono je według tzw. klasyfikacji amerykańskiej na VII grup (I- najsilniejsze; VII-najsłabsze), lub według klasyfikacji europejskiej na IV grupy (I-najsłabsze; IV- najsilniejsze). Należy pamiętać, iż stosowanie kortykosterioidów zbyt długotrwale, lub przy nieprawidłowym rozpoznaniu, może prowadzić do licznych działań niepożądanych, w tym do zamaskowania schorzeń infekcyjnych i ich przewlekłego przebiegu. Dlatego tak istotnym jest, aby lek był zawsze dobierany przez lekarza doświadczonego w terapii chorób skóry. Nie należy leków tych stosować „na własną rękę”.

Prawdopodobieństwo pojawienia się działań ubocznych po stosowaniu GKS koreluje z czasem trwania terapii, siłą działania leku, częstotliwością aplikacji, rodzajem zastosowanego podłoża w preparacie (maść/krem/żel/płyn), miejscem aplikacji leku, wiekiem chorego oraz indywidualną podatnością. Szczególną uwagę należy zwrócić podczas stosowania GKS na twarzy, okolicy mostkowej, zgięć stawowych oraz u dzieci – czyli u osób i w okolicach, gdzie skóra jest cienka, a wchłanianie leku proporcjonalnie zwiększone.

Wśród klasycznych działań niepożądanych po miejscowo stosowanych preparatach glikokortykosteroidowych należy wymienić następujące:

• ścieńczenie naskórka i skóry właściwej (czyli atrofia skóry), co związane jest z zahamowaniem funkcji keratynocytów i fibroblastów – rozstępy

• telangiektazje, czyli tak zwane „naczynka” – nadmierne owłosienie

• zapalenie wokółustne i okołooczne

• przebarwienia i odbarwienia skóry, co jest wyrazem efektu hamującego działania GKS na melanocyty, czyli komórki produkujące barwnik skóry – melaninę

• utrudniony i przedłużony czas gojenia się owrzodzeń i ran – rumień posteroidowy twarzy

• zwiększona skłonność do zakażeń skóry

• trądzik pospolity posteroidowy – trądzik różowaty posteroidowy – ziarniniak pośladków u niemowląt

• zapalenie mieszków włosowych

• alergia kontaktowa, czyli pewnego rodzaju zjawisko paradoksalne – uczulenie na substancję, która z założenia ma redukować
  objawy tego typu zmian skórnych (dotyczy około 2% pacjentów)

• jaskra

• zaćma

• rzadkie, ale możliwe, w przypadku stosowania GKS na duże powierzchnie w sposób długotrwały: zespół Cushinga, wzrost ciśnienia tętniczego, hiperglikemia, niewydolność nadnerczy, choroba wrzodowa, osteoporoza, zahamowanie osi podwzórze-przysadka-nadnercza

Wakacje w stylu slow travel – gdzie odpocząć w zgodzie z naturą?

W dobie szybkiego tempa życia i nieustannego pośpiechu coraz więcej osób zaczyna dostrzegać wartość w podróżach, które pozwalają na prawdziwy…

rozdzielnice elektryczne

Co warto wiedzieć przed zainstalowaniem rozdzielnicy elektrycznej?

Czy wiesz, że rozdzielnice elektryczne muszą być instalowane zgodnie z normami bezpieczeństwa? Regulują one między innymi wysokość montażu oraz wymogi…

Jak zostać asystentem medycznym?

Zawód asystenta medycznego zyskuje na popularności. To nie tylko satysfakcjonująca praca, ale również zawód, który zapewnia stabilność zatrudnienia i możliwość…