Czarter jest to taka organizacja rejsu, gdzie uczestnicy nie wykupują oddzielnych „biletów” na osobę lecz wynajmują wszystkie miejsca i sami sobie organizują zaopatrzenie, program rejsu, trasę, ilość osób na pokładzie, rozkład dnia, podział obowiązków etc. Oczywiście nie znaczy to, że można zabrać więcej 6 osób, czy przerobić jacht żaglowy w prom czy pływający bałagan. Czarterujący pokrywa swoje rzeczywiste koszty postojów, paliwa, prądu w portach, ubezpieczeń KL i NNW. Ta forma generuje trochę zachodu lecz pozwala znacznie obniżyć kosz urlopu.
Czarter jachtu Eolina typ EOL30 to doskonała propozycja pływania rodzinnego lub zorganiazowanej grupy przyjaciół bądź znajomych (max 6 osób). Sami planujemy trasę, odwiedzane porty, długość przelotów itp. Sami sobie dobieramy skład załogi. Do dyspozycji mamy zalewy: Kamieński, Szczeciński, Zatokę Greifswaldzką, pomorską oraz południową część Bałtyku z wyspami Rugia, Mon oraz Bornholm.
Dla komfortu uczestników na pokładzie znajduje się zawodowy skiper, co nie przeszkadza w tym, żeby prowadzącym była osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia spośród załogi, która może ten rejs prowadzić i w ten sposób wyrabia sobie staż samodzielnego prowadzenia rejsów morskich potrzebnego do otrzymania stopnia kapitana jachtowego.
Z tej racji, że pływamy po wodach morskich to uczestnicy rejsu również nabierają stażu potrzebnego do podejścia do egzaminu na jachtowego sternika morskiego. Mając doświadczonego, zawodowego żeglarza na pokładzie zyskujecie komfort i bezpieczeństwo pływania. Dzięki temu też na pokładzie znajduje się daleko szersze wyposażenie niż na jednostkach typowo czarterowych, gdzie są tylko podstawowe przedmioty. Tu jest jak w domu.
Można też potraktować czarter jako wyjazd np: motywacyjny dla pracowników firmy co będzie kosztem do rozliczenia fakturą lub potraktować można jako wczasy pod gruszą.
Warunki czarteru: Osoba/grupa/rodzina biorąca jacht w czarter otrzymuje do dyspozycji jednostkę typu EOL 30 wyposażoną i przygotowaną do prowadzenia rejsów morskich w zakresie żeglugi P20 (20 mil morskich od portu schronienia) oraz spełniającą wymagania postawione do prowadzenia takiej żeglugi zarówno w porze dziennej jak i nocnej.