Mówimy o przyszłości w języku angielskim

Mówimy o przyszłości w języku angielskim

W języku angielskim najczęsciej mówimy o przyszłości używając poniższych czterech sposobów.
Znajomość ich użycia w odpowiednich kontekstach powinna wystarczyć do precyzyjnego wyrażania sie na temat przyszłości, naszych planów, zamierzeń i rzeczy które nieuchronnie nastąpią  

1. Użycie czasownika will

Will dla wyrażania przysżłości jest często nadużywane, chociaż jego kontekst ogranicza się jedynie do pewnych wąskich zastosowań, a mianowicie:

– podejmujemy decyzje w trakcie mówienia, składamy jakąś ofertę 

Na przykład gdy dzwoni w biurze telefon, jeden z pracowników może powiedzieć: OK, I will answer it. Gdy widzisz kogoś kto niesie ciężką torbę, możesz powiedzieć: I will help you with this.
 
– przewidujemy przyszłość:
Kiedy mamy jakieś wyobrażenia na temat przyszłości. Wydaje nam się, że potrafimy przewidzieć co będzie: They will win the election this year. In 50 years people will live on Mars
  

2. Użycie konstrukcji “going to”

– wykonywanie planu
Tej konstrukcji używa się, kiedy mówimy o rzeczach, które mamy w planie i ten plan wykonujemy. Konstrukcję “going to” można na język polski przetłumaczyć jako “zamierzam” i to tłumaczenie dobrze oddaje sens tego wyrażenia. I’m going to finish this book next week.

– wniosek wyciągnięty na podstawie tego co widzimy
To znaczy gdy na przykład widzimy czarne chmury, powiemy: It’s going to rain. Jeśli widzimy samochód który zbliża się do skrzyżowania zbyt szybko, powiemy It’s going to crash!

3. Czas present continuous.

Często w języku angielskim korzystamy z czasów teraźniejszych aby mówić o przyszłości. Podobnie robimy w jezyku polskim mówiąc na przykład Idę do kina wieczorem. 

-Czas present continuous używany jest w kontekscie ustaleń w najbliższej przyszłości. Czyli na przykład: I’m seeing the manager tomorrow at 3 p.m. albo I’m having lunch with Lucy at 1 p.m.
 

4. Czas present simple.

Present simple jest używany gdy mówimy o rozkładach jazdy, programie telewizyjnym, godzinach rozpoczęcia i zakończenia jakichś cyklicznych wydarzeń: My plane takes off at midnight. The conference starts on Friday

Remont domu w Warszawie – komu zlecić usługi budowlane?

Posiadając własne mieszkanie lub dom, chcemy czuć się w nim jak najlepiej. Stworzenie wymarzonego projektu przed remontem to połowa sukcesu…

Czym są roboty ziemne i kiedy się je wykonuje? Roboty ziemne Kwidzyn

Od robót ziemnych zaczyna się niemal każda inwestycja. Mogą to być podstawowe lub pomocnicze prace budowlane. Bez nich dalsza część…

Standardowe czynniki selekcji odpowiedniej pompy do oleju napędowego

Szybkość przepływu palowa w pompie odnosi się do szybkości jego wydawania i jest zwykle mierzona w litrach na minutę. Natężenie…