Czym jest system ABS?

Jednym z najpopularniejszych systemów wspomagających, które są powszechnie stosowane we współczesnych samochodach jest tak zwany ABS. Istnieje część kierowców, które mając w swoim pojeździe ten rewolucyjny system nie wiedzą, za co odpowiada i właściwie, w jakim celu jest montowany podczas produkcji samochodu. Otóż ABS jest to układ powszechnie wykorzystywany we wszelkich pojazdach mechanicznych, a przede wszystkim a samochodach. Jego głównym zadaniem jest zapobieżenie blokowania się kół podczas wykonywania przez pojazd hamowania.

Jest to integralna część układu hamulcowego większości samochodów. Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, w której ABS stanowi cześć składową innego systemu bezpieczeństwa. Najczęściej jest to system ESP. Dzięki ABS samochód nie jest ściągany w bok jak często ma to miejsce podczas gwałtownego hamowania. Zadaniem ABS jest jeszcze uniknięcie sytuacji, w której samochód zaczyna wirować.

Dzięki temu kierowca przez cały czas ma kontrolę nad prowadzonym pojazdem. Przeprowadzano badania na temat skuteczność systemu ABS i odkryto niesamowite dane mówiące o tym, że droga hamowania samochodu, bez ABS jest nieporównywalnie dłuższa od tej, jaką pokonuje pojazd z systemem wspomagania hamowania zamontowanym na stałe. Warto, więc kupując samochód zaznajomić się z modelami, które są wyposażone w ten niezwykły system wspomagania kierowcy. Dzięki temu prowadzenie samochodu stanie się bezpieczniejsze oraz o wiele wygodniejsze.