Czym jest dług publiczny?

Czym jest dług publiczny?

Dług publiczny to pojęcie, które niezwykle często pojawia się w mediach. Jest o nim mowa zarówno podczas kolejnych wyborów jak i kwestii dotyczących finansów i gospodarki. Każdy z nas wie, że dług publiczny jest bardzo wysoki i stale rośnie, jednak zdaje się, że żyjemy godząc się z tym faktem i nikt nie podejmuje działań, które miałyby na celu jego stopni owe zmniejszanie. Jednak nie każdy jest świadomy tego, czym jest dług publiczny.

Oczywistym jest, że stanowi o zadłużeniu państwa, ale u kogo? Dług publiczny jest to kwota, jaką państwo jest winne swoim obywatelom, którzy dają mu pewnego rodzaju pożyczkę kupując chociażby obligacje skarbu państwa. W 2014 roku próg, który do tamtego czasu nie mógł zostać przekroczony, został podniesiony.

Zanim wybierzemy osoby, które oferują nam gruszki na wierzbie, warto zastanowić się, jakie konsekwencje pociągnie za sobą wprowadzenie oferowanych zmian, bo większość z nich spowoduje jeszcze większy wzrost naszego zadłużenia, a to z kolei, z pewnością nie jest dobre dla rodzimej gospodarki.