Dieta przy cholestazie wątrobowej

Dieta przy cholestazie wątrobowej

Tak obciążony narząd, jakim jest wątroba, wymaga odpowiedniej ochrony. Pamiętać muszą o tym zarówno te osoby, w przypadku których największym obciążeniem jest niewłaściwa dieta, jak i kobiety w ciąży. W ich przypadku poważnym problemem okazuje się schorzenie wątroby, znane jako cholestaza wątrobowa.

Co warto na ten temat wiedzieć?

Jaka dieta może się w takim przypadku okazać najlepszym rozwiązaniem? Cholestaza wątrobowa to częsta przypadłość wśród przyszłych mam, przy czym najczęściej ofiarami tego schorzenia padają kobiety po 30 tygodniu ciąży. Objawy tego schorzenia są dość charakterystyczne, a pierwszym sygnałem jest uporczywy świąd dłoni oraz stóp. Świąt ten nasila się rano i wieczorem, a z czasem atakuje i inne części ciała. W taki sposób wątroba daje znać o problemach, które z czasem nasilają się coraz bardziej.

Gdy cholestaza wątrobowa rozwija się, zaczynają się kolejne problemy. Wątroba zaczyna pracować nieco inaczej, niż do tej pory, zaczynają się również problemy związane z poziomem stężenia kwasów we krwi. Jak powinna wyglądać w takim przypadku dieta? Ułożenie diety, dzięki której wątroba kobiety ciężarnej zostanie uchroniona przez poważniejszymi problemami, nie jest zbyt prostym zadaniem. Wynika to m. in. z faktu, iż w przypadku kobiet w ciąży ważne jest dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości energii.

Dieta przyszłej mamy powinna być dietą urozmaiconą, nawet w chwili, gdy chora wątroba domaga się specjalnego traktowania. Jak zatem można poprawić stan zdrowia ciężarnej kobiety? Wiele pozytywnych rezultatów może przynieść taka dieta, w której zostaną ograniczone tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Ich miejsce mogą zająć najlepsze tłuszcze roślinne, np. bezpieczna dla zdrowia oliwa. Warto też sięgać po chudy nabiał, zastępując nim takie produkty, jak tłuste lub dojrzewające sery. Mięsa można przyrządzać w piekarniku, podobnie zresztą jak i ryby.

Niezbędnym składnikiem diety stają się tu oczywiści świeże warzywa i owoce. Jakie produkty warto wykluczyć z diety? Słodycze, szybkie przekąski oraz smażone, tłuste potrawy. Warto też ograniczyć ilość spożywanej kawy i herbaty, a także zachować rozsądek w stosunku do ostrych przypraw.