Nie opanujesz angielskiego, dopóki nie zrozumiesz tych 5 zasad

Nie opanujesz angielskiego, dopóki nie zrozumiesz tych 5 zasad

Znajomość języka angielskiego dla wielu z nas ma ogromne znaczenie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób podejmuje decyzję o podszlifowaniu swoich umiejętności. Niestety, często napotykają problemy i trudności. Bardzo często wynikają one z braku zrozumienia dla 5 podstawowych zasad związanych z nauką języków. Poznajmy je.

Najważniejsze jest mówienie

Jeśli zależy ci na tym, by język angielski naprawdę przydawał ci się w życiu nie wystarczy perfekcyjna znajomość czasów czy zasad gramatyki. Wprost przeciwnie – nie jest ona niezbędna. O wiele ważniejsze jest to, byś rozumiał co mówi twój rozmówca i nie bał się mówić. Dlatego też ucząc się języka postaw przede wszystkim na mówienie. Odgrywaj role i scenki, wymyślaj dialogi, staraj się opowiadać o czymś w języku obcym i nie unikaj dyskusji. Na początku możesz oczywiście czuć się niepewnie, ale regularne ćwiczenia to gwarancja, że szybko zobaczysz postępy.

Język to umiejętność, a nie przedmiot szkolny

Wielu z nas przyzwyczajonych jest do “szkolnego” stylu uczenia się. Co to oznacza? Mówiąc najprościej uczymy się danego zagadnienia np. słownictwa na dany temat lub zasady gramatycznej, po czym przechodzimy do kolejnego nie wracając już do tego co umiemy. W efekcie zapominamy często czego już się nauczyliśmy. Znajomość języka to umiejętność, którą trzeba szlifować całościowo. Warto więc skończyć z uczeniem się “od-do”. To nie jest skuteczna metoda.

Trzeba uczyć się regularnie

W dzisiejszych czasach większość z nas żyje w pośpiechu. Nadmiar obowiązków sprawia, że trudno znaleźć nam czas na naukę. Niestety, jeśli zależy nam na tym, by opanować język angielski musimy zadbać o regularność uczenia się. Co ważne, wcale nie musi oznaczać to długich godzin spędzonych na nauce. O wiele lepszym rozwiązaniem jest uczenie się krócej ale częściej i regularnie. Warto unikać kilkugodzinnych “zrywów”, które mają miejsce np. raz na tydzień. Codzienne, nawet półgodzinne ćwiczenia z języka angielskiego przyniosą znacznie lepsze efekty. Zadbaj więc o motywację oraz przypomnienia, które nie pozwolą ci zrezygnować z nauki. Szybko zobaczysz efekty.

Jednocześnie dbać o intensywność i “otaczać” się językiem

Nauka języka angielskiego powinna być intensywna. Co to oznacza? Wbrew pozorom, wcale nie chodzi o to, by spędzić pół dnia z książką. Twój mózg szybko się zmęczy i wcale nie nauczysz się zbyt wiele. O wiele ważniejsze jest, aby otaczać się językiem a więc dbać o to, by był on obecny w naszym życiu każdego dnia. Jak to zrobić? To proste. Słuchaj muzyki i  oglądaj filmy po angielsku. Jeśli lubisz gotować – korzystaj z angielskich przepisów. Czytaj wiadomości po angielsku a także dyskutuj w tym języku np. na forach tematycznych czy portalach społecznościowych. Dzięki temu zaczniesz “żyć” językiem.

Trzeba się cieszyć nauką / znaleźć metody nauki które do nas przemawiają

Aby nauka języka była efektywna musi sprawiać nam przyjemność. Jeśli będziemy podchodzić do niej z przymusem szybko odczujemy zniechęcenie. Dlatego też niezwykle ważne jest znalezienie metod nauki, które będą dla nas przyjemne. Obecnie nie jest to trudne – aplikacje, kursy korespondencyjne także te od ESKK, możliwość nauki przez internet – dostępnych rozwiązań jest naprawdę sporo. Eksperymentuj i wybierz te metody, które do ciebie przemawiają.