Co to jest prowizja bankowa i ile może kosztować

Prowizja https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/ jest opłatą, którą bank lub prywatna firma pożyczkowa pobiera za każdym razem, gdy udzieli klientowi kredytu. Nie ważne czy będzie to pożyczka na 30 dni, czy kredyt hipoteczny, prowizja jest naliczana zawsze, ale w zależności od produktu może osiągać różne kwoty. Jakie są rodzaje prowizji i czemu jest ona naliczana? Odpowiadamy.

Czym jest prowizja bankowa

Tak jak już wspomnieliśmy prowizja to opłata, która jest pobierana od kredytobiorcy w zamian za dokonane przez instytucję finansową pewnych czynności. Prowizję pobiera się najczęściej za udzielenie kredytu i w zależności czy będzie to pożyczka na miesiąc, czy kredyt długoterminowy wysokość prowizji może być różna. Jest to koszt, który naliczany jest jednorazowo i stanowi procent od kwoty kredytu. Jak się możesz domyślić, im wyższy będzie kredyt, tym większą prowizję będziesz musiał zapłacić dla banku.

Osoba, która decyduje się na wzięcie kredytu, najczęściej może zdecydować czy chce od razu ponieść koszty prowizji, czy woli rozłożyć ją sobie na raty razem z kredytem. Wzięcie prowizji na raty skutkuje tym, że całkowity koszt kredytu staje się większy i zwiększa w jakimś stopniu wysokość miesięcznych rat. Jest to jednak wygodne z tego względu, że nie odczujemy zapłacenia prowizji tak bardzo jak w przypadku kiedy od razu zapłacimy ją bankowi.

Z racji tego, że żadne przepisy na razie nie regulują tego, jaką wysokość prowizji mogą maksymalnie pobierać od klientów instytucje finansowe, to banki mają swobodę i mogą pobierać ją w sposób dowolny. Jeśli staramy się o kredyt za pośrednictwem doradcy kredytowego Bydgoszcz Habza Finanse  możemy negocjować wysokość takiej prowizji.

Rodzaje prowizji bankowej

Prowizje bankowe można podzielić na takie rodzaje jak:

prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu – bank może naliczać prowizję w momencie, gdy kredytobiorca zdecyduje się szybciej spłacić swoje zobowiązanie. Jest tak, ponieważ przedterminowy zwrot pieniędzy może spowodować, że instytucja finansowa straci część odsetek. Taka prowizja może wynosić od jednego do pięciu procent kwoty spłaconego kapitału.

prowizja za udzielenie kredytu – Jest pobierana w momencie, gdy bank wpłaci nam na konto kredyt lub da nam go do rąk własnych. Tak jak wspomnieliśmy, może być również rozłożona na raty i doliczona do rat kapitałowo-odsetkowych. Dla przykładu pożyczka na 30 dni będzie obwarowana mniejszą prowizją niż kredyt na mieszkanie, ponieważ okres spłaty jest krótszy.

prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego – nie jest już tak często spotykana, ale niektóre banki ja pobierają i mają do tego prawo. Klient musi zapłacić taką prowizję jeszcze przed przyznaniem decyzji kredytowej.

Czy istnieje kredyt bez prowizji?

Pożyczka na miesiąc, kredyt samochodowy lub jakikolwiek inny produkt bankowy może być udzielany bez prowizji. Rzadko się to jednak zdarza i są to oferty promocyjne, które pojawiają się tylko co jakiś czas. Każdy kredytobiorca marzy o otrzymaniu kredytu lub pożyczki szybko i w dodatku bez prowizji. Instytucje coraz częściej to wykorzystują, aby przyciągać uwagę potencjalnych klientów i oferują swoje produkty bez prowizji i dodatkowych kosztów. Daje to szansę na oddanie tylu pieniędzy, ile w rzeczywistości pożyczyłeś.

Co może popsuć naszą zdolność kredytową, a co może ją poprawić?

Czym jest zdolność kredytowa i czy mamy na nią wpływ? Jak najbardziej! Poniżej opisujemy aspekty, które pozytywnie bądź negatywnie wpływają…

Kolejny bank odmówił Ci udzielenia kredytu? Lepiej poproś o pomoc profesjonalistę!

Brak możliwości uzyskania kredytu bezpośrednio w oddziale kolejnego banku budzi niepokój. Jeśli problem dotyczy również Ciebie, to ewidentnie masz do…

Uważaj na kredytowe pułapki

Uważaj na kredytowe pułapki

Polska jest krajem mocno zadłużonym, chodzi już nie tylko o długi, jakie ma nasze państwo względem obcokrajowych banków, ale także…